alergia na banany

Banany to jeden z najbardziej wartościowych owoców dostępnych na rynku. Pyszne i dojrzałe  banany, które tak uwielbiają dorośli i dzieci bywają powodem uczuleń. Skąd się bierze alergia na banany?

Banany – popularne owoce

Choć drzewa bananowców nie rosną w Polsce, nasi mieszkańcy je uwielbiają. Banany to tropikalne owoce należące do rodziny bananowatych. Wieloletnia roślina zielona o wysokości do 15 metrów, posiada skupiska owoców zwane kiściami – tak rosną banany. Są jednym z najstarszych uprawianych owoców na świecie. Pierwsze banany pochodzą z regionu Azji Południowo-Wschodniej, głównie z Malezji i Indonezji. Do Europy trafiły w XV wieku. Obecnie owoce bananowca są eksportowane głównie z Indii, ponieważ właśnie w ciepłym klimacie bananowce czują się najlepiej. Na wielkich plantacjach bananowce owocują przez cały rok, dlatego możemy cieszyć się smakiem tych żółtych owoców o każdej porze roku.

Banany – skarbnica wartości odżywczych

Banany to niezwykłe owoce, które stanowią prawdziwą skarbnicę wartości odżywczych i minerałów niezbędnych dla naszego organizmu. Są bogate w potas, magnez i fosfor oraz są cennym źródłem witamin. Zawierają witaminę A i C oraz witaminy z grupy B a także naturalne przeciwutleniacze, takie jak dopamina i katechiny.

Banany, w przypadku braku alergii, mocno wspierają układ pokarmowy. Prebiotyki i błonnik rozpuszczalny, zawarty w bananach, pomagają w utrzymaniu zdrowej flory jelitowej. Niedojrzałe banany, które mają niższy indeks glikemiczny, dodatkowo pomagają w regulacji poziomu cukru we krwi.

Osoby aktywne fizycznie są idealnym źródłem szybko przyswajalnej energii i elektrolitów. Zawarte w nich węglowodany i minerały sprawiają, że są doskonałą przekąską zarówno przed jak i po treningu. Zaleca się spożywanie 1-2 bananów dziennie, najlepiej jako przekąskę między posiłkami lub jako składnik śniadania.

Alergia na banany

Alergia na banany występuje dość często. Uczulenie, głównie na świeże owoce obserwuje się udzieci oraz osób dorosłych w wieku od 20 do 40 lat. Reakcje alergiczne po spożyciu banana są mocno zróżnicowane. Zależą od danego organizmu i stopnia uczulenia. Po zjedzeniu banana może pojawić się świąd, pokrzywka, duszności, obrzęk naczynioruchowy czy nawet wstrząs anafilaktyczny. U większości przypadków objawy można zaobserwować już po kilku minutach od momentu spożycia owocu. Pojawiające się oznaki mogą szybko przeistoczyć się w zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny. Alergia na banany ma także związek z uczuleniem na ambrozje oraz lateks. Dlatego uczuleni na banany powinni uważać nie tylko na szkodzące im owoce.

Skąd się bierze alergia na banany?

Banany, choć są sprowadzane do Polski, wciąż pozostają owocami egzotycznymi. Nasze organizmy, które żyją w zupełnie innym środowisku, mogą nie być przystosowane do spożycia tego typu owoców. Dlatego u niektórych ujawnia się alergia na banany. By pozbyć się objawów uczulenia, wystarczy wykluczyć banany z diety. Oprócz nich także wszystkie produkty, które zawierają dane owoce, takie jak soki, ciasta czy przetwory. Na objawy alergii pomagają leki antyhistaminowe. W przypadku silnego uczulenia i anafilaksji pomocna może okazać się pomoc medyczna.

Alergia na banany może znacząco wpływać na codzienne życie. Jest możliwa do kontrolowania poprzez odpowiednią wiedzę i przestrzeganie wyznaczonych zaleceń. Znajomość zamienników oraz wiedza na temat ukrytych źródeł alergenów pozwala na prowadzenie normalnego życia mimo tego rodzaju alergii. Kluczowa jest współpraca z lekarzem i stała edukacja w zakresie nowych produktów i metod radzenia sobie z alergią.

Katarzyna Antos