alergię pokarmową

Alergie pokarmowe trudno pokonać. Ich leczenie nie zawsze jest proste, ponieważ często wymaga od nas wielu wyrzeczeń i zmian żywieniowych. Co jest skuteczne na alergię pokarmową?

Sposób na alergię pokarmową

Uczulenia pokarmowe są dość uciążliwe, ponieważ uniemożliwiają jedzenie wszystkich produktów. Niektóre z substancji, takie jak białko czy konserwanty zawarte w żywności mogą uczulać. Nawet naturalne produkty jak owoce czy warzywa znajdują się na liście alergenów pokarmowych. Co ciekawe, alergia może pojawić się nagle, nawet w dorosłym życiu, wcześniej zdrowego człowieka. Najczęściej uczulają truskawki, ryby, orzechy, cytrusy czy mleko. Jednak lista zagrożeń nie ma końca, ponieważ wciąż dopisywane są do niej produkty, które potencjalnie mogą wywołać objawy alergii pokarmowej. Jaki jest najlepszy sposób na alergię pokarmową?

Co jest skuteczne na alergię pokarmową?

Na alergię pokarmową nie ma złotego środka, który w mig usuwa wszelkie objawy, które jej towarzyszą. Dostępne metody leczenia umożliwiają zmniejszenie objawów alergii i poprawę komfortu życia. Do skutecznych form leczenia należy dieta eliminacyjna. Taki rodzaj diety polega na wykluczeniu z codziennego jadłospisu uczulających produktów. Przykładowo, przy alergii na truskawki, alergik musi zrezygnować z jedzeni owoców, zarówno świeżych jak i przetworzonych. Takie zmiany żywieniowe mają na celu poprawę stanu zdrowia i ochronę przed reakcjami alergicznymi. Dieta eliminacyjna jest obecnie najprostszym sposobem na walkę z objawami alergii pokarmowej, zarówno u dzieci jak i dorosłych. Inną metodą jest stosowanie leków na alergie, które niestety uderzają tylko w objawy uczulenia a nie ich przyczynę. Łagodzą katar, zmiany skórne jak świąd czy wysypka oraz duszności. Działają miejscowo, kojąc i nawilżając chorobowe miejsca.

co jest skuteczne na alergię pokarmowąCo jest skuteczne na alergię pokarmową? Okazuje się, że dieta eliminacyjna, ponieważ środki farmakologiczne, jedynie pomagają na objawy alergii. Osobom, których dotyczy problem uczuleń pokarmowym zaleca się zaopatrzenie w dużą dawkę cierpliwości i samokontroli. Alergia czasami mija, więc diagnoza wcale nie musi być wyrokiem na całe życie, wiążącym się z pożganiem z ulubionymi produktami. Alergia pokarmowa wciąż pozostaje dziedziną, którą zgłębiają specjaliści z zakresu medycyny i farmacji. Pozostaje więc liczyć na to, że znajdzie się ten złoty i skuteczny lek lub sposób, który pozbędzie się jej raz na zawsze.

Katarzyna Antos