Przetoka odbytu — przyczyny, objawy i diagnostyka

National Cancer Institute z Unsplash
National Cancer Institute z Unsplash

Przetoka odbytu to bardzo uporczywa choroba, która nieleczona może powodować wiele komplikacji. Jej przyczyną jest przeważnie ostra infekcja gruczołów odbytu, a sam przebieg jest niezwykle bolesny i uciążliwy. Jak się objawia przetoka odbytu? Jak wygląda podstawowe leczenie tej choroby? 

Przetoka odbytu — co to jest i jakie są przyczyny?

Przetoka odbytu to choroba zapalna, która polega na wytworzeniu się nieprawidłowego łączenia pomiędzy skórą okolicy odbytu a kanałem odbytu. Zamiast zwykłej skóry, powstaje tam wąski i niegojący się kanał przetoki. Samo zakażenie, które w nim powstaje, bardzo często przenosi się także na inne tkanki znajdujące się w okolicy odbytu.

Przetoka odbytu pojawia się zazwyczaj w następstwie wytworzenia ropnia. Gdy taki ropień pęknie, na jego miejscu powstaje otwarta, sącząca się rana. Jest to bez wątpienia najczęstsza przyczyna powstania przetoki, ponieważ większość osób, która zmaga się z tą chorobą, miała wcześniej ropień.

Przyczyną przetoki odbytu może być także choroba Leśniowskiego-Crohna, czyli nieswoiste zapalenie jelit. Podobnie jest w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Dotyczy to szczególnie, jeśli w odbytnicy występował stan zapalny. Prócz tego przetokę odbytu powodować mogą także zmiany powstałe  w wyniku operacji ginekologicznych, czy też zapalenie uchyłków jelita grubego.

Jakie są objawy przetoki odbytu?

Objawy przetoki odbytu są bardzo dokuczliwe i bolesne, dlatego też trudno jest je przeoczyć. Oczywiście głównym sygnałem świadczącym o chorobie jest wspomniane już wcześniej powstanie ropnia odbytu. Towarzyszy mu zwykle wyciek ropny z niewielkiego otworu umiejscowionego w okolicy odbytu, a także bezpośrednio z kanału odbytu. Prócz samych dolegliwości bólowych, może to powodować na przykład uczucie wilgoci na skórze tuż przy odbycie, dlatego też trudno jest to przeoczyć. Przetoce odbytu może towarzyszyć także uporczywe swędzenie w jej obszarze, a także problem z trzymaniem stolca.

Leczenie przetoki odbytu

Pierwszym krokiem w leczeniu przetoki odbytu jest oczywiście rozpoznanie choroby. W tym celu należy udać się do lekarza, który wykona serię niezbędnych badań. Rozpoznanie przetoki odbytu to pierwszy krok w walce z chorobą. Jednak, aby się jej pozbyć, niezbędny jest zabieg z udziałem chirurga proktologa. Leczenie przetoki okołoodbytniczej polega na jej wycięciu w całości lub też nacięciu i pozostawieniu do zagojenia. Cały proces leczenia w przypadku tej choroby jest dość długotrwały.

*Treści zawarte na serwisie Alergie-pokarmowe.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-pokarmowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: