Recepta online

 pixabay
pixabay

Coraz więcej spraw załatwiamy przez Internet, bez biegania po urzędach czy przychodniach, bez oczekiwania w kolejkach, bez marnowania czasu. Jak wszyscy wiemy, bycie pacjentem potrafi dać się we znaki, a konsultacja lekarska często wywołuje w nas wiele negatywnych odczuć. Na szczęście od niedawna funkcjonuje praktyczne rozwiązanie, jakim jest recepta online. Dzięki niemu możemy uzyskać pomoc bez wychodzenia z domu.

  1. Recepta online: na czym to polega?
  2. W jaki sposób można uzyskać e-receptę?

E-recepta została wprowadzona 1 stycznia 2020 r. To ogromne ułatwienie, zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy i farmaceutów. Elektroniczna recepta jest czytelna, ne zawiera błędów, pacjent nie musi się też obawiać, że ją zagubi lub będzie musiał wrócić do gabinetu lekarza, by dopytać o trudne do odczytania szczegóły.

1. Recepta online: na czym to polega?

Zastanawiasz się, czym jest e-recepta? E-recepta online tak naprawdę jedynie nieznacznie różni się od tradycyjnej, papierowej recepty. Po prostu w tym przypadku lekarz wystawia receptę w sposób elektroniczny, poprzez internetowe konto pacjenta. Co istotne, tą samą drogą możemy uzyskać nie tylko receptę online, ale i zwolnienie lekarskie.

Niektórzy pacjenci sądzą, że recepta online co prawda pozwoli im zaoszczędzić czas i energię, ale może też przysporzyć problemów przy okienku w aptece. Na szczęście nie jest to zgodne z prawdą i nie ma powodów do obaw. Recepty online mogą zostać zrealizowane w dowolnej aptece w kraju. Pacjent otrzymuje specjalny, składający się z czterech cyfr PIN. Gdy udaje się do apteki, musi go podać wraz z PESEL-em. W ten sposób może zrealizować receptę.

W jaki sposób można uzyskać e-receptę

 

pixabay

2. W jaki sposób można uzyskać e-receptę?

Zdarza się, że pacjenci specjalnie czekają w długich kolejkach do specjalisty, by uzyskać receptę na przyjmowane leki. W takiej sytuacji pacjent traci czas, kolejka się wydłuża, lekarzowi więcej czasu zajmuje przyjęcie danej osoby.

Elektroniczną receptę również można uzyskać podczas wizyty w gabinecie online. Możemy jednak skorzystać także z teleporady bądź konsultacji online, bez wychodzenia z domu. E-recepta jest zatem doskonałym rozwiązaniem również wtedy, gdy mamy pewien wstydliwy problem i niekoniecznie chcemy się spotkać z lekarzem twarzą w twarz.

Warto jednak podkreślić, że specjalista każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty. Konsultacja lekarska może zostać pominięta jedyne w przypadku stale przyjmowanych lekarstw. Jeśli masz założone konto na Internetowym Koncie Pacjenta, po podjęciu decyzji przez lekarza otrzymamy wspomniany już czterocyfrowy kod poprzez SMS lub mailowo.


*Treści zawarte na serwisie Alergie-pokarmowe.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-pokarmowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: