Kiedy i jak należy stosować probiotyki?

<a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/kobieta-ktora-zle-sie-czuje-na-kanapie-i-ma-zamiar-zazyc-antybiotyki_10317020.htm#query=pomoc%20farmaceutyczna&position=30&from_view=keyword">Obraz autorstwa jcomp</a> na Freepik
Obraz autorstwa jcomp na Freepik

Probiotyki, czyli specjalnie wyselekcjonowane żywe kultury bakterii lub drożdży mają za zadanie chronić naszą florę jelitową i w razie potrzeby ją odbudowywać. Podawane w odpowiednich ilościach korzystnie działają na nasz organizm. Znajdziemy je przede wszystkim w produktach mlecznych i kiszonkach. Obecnie jednak dostępne są również w postaci suplementów diety w kapsułkach, kroplach czy roztworach do sporządzenia zawiesiny. Kiedy i jak należy stosować probiotyki? Podpowiadamy. 

Czym są probiotyki?

Probiotyki to żywe kultury bakterii lub drożdży. Najczęściej zalicza się do nich bakterie kwasu mlekowego z gatunku Lactobacillus. Żeby dana kultura bakterii została jednak zaliczona do grona probiotyków, musi spełniać szereg wymagań. Przede wszystkim powinna naturalnie występować w naszym przewodzie pokarmowym. Dodatkowo być odporna na działanie soku żołądkowego i żółci i skutecznie kolonizować jelita, a także zwalczać patogenne bakterie, które mogą się znajdować w przewodzie pokarmowym. Powinna też przyspieszać wchłanianie niektórych witamin. 

Kiedy należy stosować probiotyki?

Wiele osób do końca nie wie, kiedy należy stosować probiotyki. Ze względu na to, że pomagają one utrzymać prawidłową florę w układzie pokarmowym, a do jej zaburzenia najczęściej dochodzi podczas antybiotykoterapii, to właśnie wtedy najczęściej lekarz zaleca nam rozpoczęcie tego typu suplementacji. Probiotyki polecane są jednak również w przypadku osób, u których wykryto obecność w organizmie bakterii Clostridium difficile czy Helicobacter pylori, mogących powodować zapalenie jelit i chorobę wrzodową żołądka. Dlatego wówczas warto rozpocząć suplementację probiotykami, aby dobre bakterie wyeliminowały niekorzystne patogeny. 

Zapobiegawczo probiotyki stosowane są również w przypadku zapalenia pęcherza u małych dzieci, wystąpienia próchnicy, atopowego zapalenia skóry czy nietolerancji laktozy. Ze względu na to, że obniżają one wchłanialność tłuszczów z układu pokarmowego, czasami zalecane są pacjentom, u których badania laboratoryjne wykazały zbyt wysoki poziom cholesterolu.

Jak należy stosować probiotyki?

Probiotyki w przypadku kiedy zostały zapisane przez lekarza, powinny być stosowane zgodnie z jego zaleceniami. Jeżeli jednak zażywamy je samodzielnie wówczas należy suplementować je zgodnie z informacjami na ulotce. Jeżeli dany preparat zażywa się 2 razy dziennie, wówczas sięgajmy po niego rano i wieczorem. Jeżeli zaś raz dziennie – tylko wieczorem. Probiotyki najlepiej zażywać razem z pożywieniem i nie popijać ich gorącymi płynami.

*Treści zawarte na serwisie Alergie-pokarmowe.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-pokarmowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: