Masz częste bóle brzucha
Yuris Alhumaydy z Unsplash

Wielu pacjentów ignoruje objawy związane z dysfunkcją końcowego odcinka układu pokarmowego. Bardzo często jednak łagodne dolegliwości na przykład jak bóle brzucha mogą przybrać silny charakter. Warto zatem wiedzieć, w jakich sytuacjach należy udać się do proktologa.

Wskazania do wizyty

Specjaliści, oferujący swoją pomoc w ramach Narodowej Funduszu Zdrowia, przyjmują zazwyczaj wielu pacjentów. W przypadku nagłych dolegliwości warto więc udać się do lekarza, odpłatnie świadczącego medyczne wsparcie. Specjalistą w zakresie dolegliwości końcowego odcinka układu pokarmowego jest proktolog warszawa. Na konsultacje do niego powinny zdecydować się osoby, które zaobserwowały u siebie ból brzucha lub świąd odbytu. Tego typu dolegliwości związane są zazwyczaj z niedoborem witamin w organizmie. Wśród innych niepokojących objawów należy wskazać problemy z wypróżnianiem, obecność krwi w stolcu, nadmierne wydzielanie gazów, przewlekłe biegunki, uciążliwe zaparcia i inne niepokojące dolegliwości. Chcąc umówić się do specjalisty w ramach posiadanego abonamentu medycznego, można skorzystać z portalu pacjenta dostępnego na stronie internetowej CMP.med.pl.

Przebieg konsultacji

Udając się do proktologa, warto przygotować swoją dokumentację, obejmującą wszelkie informacje na temat leczenia, przebytych chorób oraz przyjmowanych leków. Specjalista może również zapytać o dolegliwości końcowego odcinka układu pokarmowego, występujące u innych członków rodziny pacjenta. W trakcie wywiadu lekarskiego warto opowiedzieć specjaliście o rodzaju przebytej w ostatnim okresie diety. Dolegliwości brzucha nierzadko wynikają z biernego trybu życia. Proktologowi warto więc dostarczyć informacji na temat swojej aktywności fizycznej. Podstawowa diagnostyka bazuje na badaniu per rectum. Nierzadko zleca się wykonanie dodatkowych testów, wśród których warto wskazać RTG jelita grubego, endoskopię, kolonoskopię i USG.

Choroby o charakterze proktologicznym

Popularne schorzenie końcowego odcinka układu pokarmowego stanowi świąd odbytu. Dolegliwość obejmuje około pięciu procent pacjentów na całym świecie. Choroba może mieć łagodny lub gwałtowny charakter. Świąd bardzo często uniemożliwia pacjentom wykonywanie obowiązków zawodowych oraz wypoczywanie. W przypadku rozwoju choroby skóra wokół odbytu staje się pogrubiała i zaczerwieniona. Popularnym schorzeniem proktologicznym jest rak jelita grubego. W przypadku nowotworu duże znaczenie ma wykrycie choroby na wczesnym etapie jej rozwoju. W Polsce uruchomiono program profilaktyki raka jelita grubego. Badania pozwalają wykryć polipy w organizmie. Ich usunięcie może ograniczyć ryzyko związane z rozwojem choroby nowotworowej. Osoby, zgłaszające się do proktologa, bardzo często zmagają się z uciążliwymi hemoroidami. Guzki krwawnicze stanowią jamiste sploty naczyniowe położone podśluzówkowo w dolnej części bańki oraz kanale odbytu. W leczeniu stosuje się terapię laserową, farmakologię lub gumkowanie żylaków.

W przypadku zaobserwowania uciążliwego bólu brzucha lub zmian na skórze wokół odbytu warto skonsultować się ze specjalistą. Odpowiednia diagnoza, gwarantuje bowiem szybkie wyleczenie schorzenia.