Jak pomóc sobie wyjść z nałogu
Ethan Sykes z Unsplash

Walka z uzależnieniami od środków psychoaktywnych dla wielu osób wydaje się z góry przegrana, jednak okazuje się, że każdy nałóg można pokonać. Jest to jednak bardzo ciężka praca, która wymaga podjęcia zdecydowanych kroków przybliżających do życia w trzeźwości i oddalenie widma śmierci. Pozostaje jednak pytanie, jak pomóc sobie wyjść z nałogu? Od czego zacząć? Gdzie szukać ratunku? Podpowiadamy.

Akceptacja – uświadomienie sobie problemu

Przebieg uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy leków u każdego człowieka zazwyczaj wygląda nieco inaczej, jednak można wyróżnić co najmniej jeden wspólny mianownik – wypieranie problemu. Osoba dotknięta nałogiem nie potrafi przyznać się przed samą sobą, że zamiłowanie do wina czy lekkich narkotyków przerodziło się w chorobę, która potrafi odebrać nie tylko rodzinę czy radość z życia, ale prowadzić nawet do śmierci. Dlatego też pierwszy krok do wyjścia z nałogu to szczerość i powiedzenie sobie – „jestem uzależniony”.

Walka z nałogiem – metoda małych kroków

Leczenie uzależnień to proces bardzo złożony, który powinien zachodzić stopniowo. Rzucanie nałogów z dnia na dzień na dłuższą metę nie przyniesie korzystnych rezultatów, a wręcz przeciwnie – objawy fizyczne i psychiczne zespołu abstynencyjnego, takie jak drgawki, zaburzenia rytmu serca, skoki ciśnienia, stany lękowe czy stany depresyjne, mogą być niezwykle groźne dla zdrowia i życia uzależnionego. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem, które zwiększa prawdopodobieństwo pokonania choroby okazuje się detoks organizmu oraz terapia w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień.

Leczenie w ośrodku odwykowym

Nie każda próba wyjścia z nałogu kończy się powodzeniem, ale to ośrodki leczenia uzależnień i prowadzone w nich programy terapeutyczne pozwalają zacząć marzyć o życiu wolnym od alkoholu, narkotyków czy leków. W dużej mierze jest to zasługa obecności wykwalifikowanych lekarzy psychiatrów, certyfikowanych psychoterapeutów oraz psychologów, którzy stosują nie tylko odpowiednie kuracje farmakologiczne, ale przede wszystkim pozwalają dotrzeć do prawdziwych przyczyn uzależnienia. To właśnie terapia – grupowa bądź indywidualna – i szczera rozmowa ze specjalistami jest kluczem do wyleczenia i przeciwdziałania nawrotowi choroby.

Warto jednak pamiętać, że pierwszym krokiem do odzyskania trzeźwości jest odtrucie organizmu. Zabieg przeprowadzony w ośrodku leczenia uzależnień jest bezpieczny i bezbolesny, i co najważniejsze, pozwala przerwać ciągi alkoholowe i narkotykowe. Detoks to nie tylko usuwanie toksyn z organizmu, ale też uzupełnianie elektrolitów, witamin, minerałów i substancji odżywczych, bez których przywrócenie dobrej formy fizycznej w wyniszczonym nałogiem organizmie byłoby niemożliwe.