Dieta dla osób dorosłych z nietolerancją laktozy
Sasun Bughdaryan z Unsplash

Nietolerancja laktozy jest dość powszechnym zjawiskiem występującym u osób dorosłych. Objawia się tym, że organizm, a właściwie jelito cienkie nie wytwarza odpowiedniej ilości enzymu zwanego laktazą, który jest potrzeby do trawienia laktozy, czyli cukru mlecznego. Kiedy po spożyciu produktów mlecznych pochodzenia zwierzęcego zaobserwujemy u siebie takie dolegliwości, jak wzdęcia, uczucie napięcia i pełności, bóle brzucha i biegunki warto przejść na odpowiednią dietę. Jak powinna ona wyglądać? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Nietolerancja laktozy – jak sobie z nią poradzić?

Od kilku lat dieta w nietolerancji laktozy to temat, który dosłownie zalewa Internet. Osoby z tym problemem doskonale wiedzą, że powinny przestrzegać zaleceń lekarza, jak i swojej diety. Diagnoza, jaką słyszą osoby z nietolerancją laktozy często jest dla nich niemałym kłopotem. Rodzą się pytania: Jak poradzę sobie ze swoją przypadłością? Czy już nigdy nie zjem płatków z mlekiem na śniadanie? Oczywiście nie ma takiej konieczności! Wystarczy, że zastąpisz produkty mleczne pochodzenia zwierzęcego tymi roślinnymi.

Dieta dla osób z nietolerancją laktozy

Rozwiązaniem, z którego korzysta szerokie grono osób ze zdiagnozowaną nietolerancją laktozyjest kupowanie produktów przeznaczonych dla wegan. W nich bez wątpienia nie znajdziesz choćby najmniejszych śladów mleka pochodzenia zwierzęcego. Bardzo łatwo możesz zamienić je na napój roślinny, który ma szerokie zastosowanie. Warto jednak wiedzieć, że mleko i produkty mleczne stanowią źródło pewnych witamin i minerałów. Wyeliminowanie laktozy z diety sprowadza się do tego, że trzeba poszukać ich w odpowiednich zamiennikach. O jakich witaminach tutaj mowa?

Migdałowe produkty bez laktozy

O dobroczynnych właściwościach migdałów i produktach z nich tworzonych można opowiadać bez końca. Są lekkostrawne, najczęściej nie posiadają cukru, są doskonałym składnikiem zbilansowanej i zdrowej diety dla osób z nietolerancją laktozy. Czy zastanawiałeś się, jakie wartości niesie ze sobą spożywanie chociażby napoju migdałowego?

  • Może pochwalić się wysoką zawartością białka,
  • jest doskonałym źródłem błonnika,
  • jest bogate w takie witaminy jak B2, B3, B9,
  • zawiera takie minerały jak wapń, fosfor, magnez, czy żelazo.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór ‘mleka’ migdałowego. Sprawdzając ich składy wybierz to, które dostarczy do Twojego organizmu jak najwięcej zbawiennych składników.

Warto jednak wiedzieć, że napój migdałowy to nie jedyny produkt, który możesz spożywać borykając się z nietolerancją laktozy. Zastanawiasz się gdzie możesz je znaleźć?

Produkty bez laktozy – gdzie kupić?

Rozumiejąc potrzeby osób z nietolerancją laktozy powstał sklep centrumbio.pl. Znajdziesz tam doskonałej jakości produkty bez laktozy renomowanej, francuskiej marki La Mandorle. Charakteryzujące się niespotykaną na sklepowych półkach wysoką zawartością składników odżywczych bez wątpienia sprawdzą się także w Twojej diecie, przywracając w niej ład i normalność.