dieta eliminacyjna

Alergie pokarmowe wymagają leczenia, opartego na określonym odżywianiu. Dieta eliminacyjna w alergii pokarmowej polega na wykluczeniu alergenów. Kiedy jest konieczna i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna

Dieta zwykle kojarzy nam się z odchudzaniem. Stosujemy wszelkiego rodzaju mniej czy bardziej skomplikowane jadłospisy, by pozbyć się zbędnych kilogramów. Niektórzy są zmuszeni, by przejść na dietę z powodów zdrowotnych. Tak też jest w przypadku uczulenia. Alergie pokarmowe wymuszają zastosowanie diety eliminacyjnej. Brzmi poważnie i jest dość restrykcyjna, jeśli jesteśmy uczuleni na dość powszechny produkt pokarmowy. Jak sama nazwa wskazuje, dieta eliminacyjna polega na wyeliminowaniu z odżywiania szkodliwego alergenu. W sytuacji uczulenia np. na mleko krowie czy pomidory, należy wykluczyć te produkty z diety. Ale dieta obejmuje nie tylko alergen w naturalnej postaci ale także wszelkie produkty, w których został on wykorzystany. Wtedy uczula bowiem nie tylko samo mleko czy pomidory, ale także jogurty czy sos pomidorowy.

Kiedy należy stosować dietę eliminacyjną?

Dieta eliminacyjna jest zalecana przy alergiach pokarmowych oraz nietolerancji pokarmowej. Ma na celu zapobieganie reakcji alergicznej, wywołanej pod wpływem danego alergenu pokarmowego. Dietę eliminacyjną należy stosować, gdy zleci ją nam lekarz. Taka forma odżywiania może być konieczna u matek karmiących, których dzieci wykazują objawy alergii pokarmowej. W niektórych przypadkach, dzieci wyrastają z tego typu uczuleń. Nie ma potrzeby rozpoczynania diety eliminacyjnej, jeśli nie stwierdzono ku temu żadnych medycznych powodów.

Jak ją stosować?

alergii pokarmowejNie ma znaczenia, czy mamy do czynienia z grupą produktów, tak jak zboża czy z pojedynczym alergenem np. jabłkiem. W alergii pokarmowej, dieta eliminacyjna odgrywa najważniejszą rolę w leczeniu. Alergik ma za zadanie unikać spożywania danego alergenu, także po obróbce termicznej, jeśli mowa o produktach, które zachowują właściwości alergizujące również po gotowaniu. Dietę eliminacyjną stosujemy po kontrolą lekarza. Po danym okresie czas, lekarz może nakazać nam ponowne wprowadzenie uczulającego produktu do jadłospisu. Przy braku objawów alergii, można przerwać dietę. W innym wypadku, należy dalej ją stosować. Zdarzają się przypadki ustąpienia alergii pokarmowej oraz takie, które wymagają trwania w diecie przez całe życie.

Katarzyna Antos