Co najczęściej powoduje alergie pokarmowe
Mockup Graphics z Unsplash

Alergie pokarmowe stanowią jedne z najczęściej spotykanych przypadłości. Ze względu na to, że z roku na rok przybywa chorych, Światowa Organizacja Zdrowia uznała uczulenie za chorobą cywilizacyjną. Co najczęściej powoduje alergie pokarmowe?

Alergia na mleko

Tym, co uczula nas w mleku i jego wyrobach to kazeina. To białko jest obecne także w mleku matki, które pijemy też po urodzeniu. Niemniej kazeina różni się konformacją przestrzenną. Ta z mleka krowiego jest inna od tej z mleka matki, dlatego tak często uczula. Najbardziej zbliżona do mleka matki jest kazeina obecna w mleku kozim czy owczym. W związku z tym, gdy uczula nas ser krowi, to przejście na ser kozi może zakończyć się powodzeniem.

Alergia na orzechy

Orzechy zawierają białka, które powodują silne reakcje alergiczne. Uczulają wszystkie orzechy: fistaszki, pekan, migdały, nerkowce, włoskie oraz laskowe. To zasługa białek, które zawierają, a które nadwrażliwy układ odpornościowy traktuje jako potencjalne zagrożenie.

Alergia na soję

Soja jest produktem, który cieszy się dziś ogromną popularnością w przemyśle spożywczym i przetwórczym. Znajdziemy ją zarówno w kiełbasach i wędlinach jako dodatek, ale też w czekoladzie jako emulgator. Jej uprawa jest stosunkowo tania, sama soja zaś bogata w białko.

Alergia na pomidory

Pomidory to najczęściej uczulające warzywo. Jeśli borykasz się z alergią na pomidory, musisz wystrzegać się zarówno ich w wersji surowej, jak i przetworzonej, vide przeciery i ketchupy.  Uczulenie na pomidory  może przyjąć postać łagodną – wysypka na skórze, pokrzywka, jak i nieco ostrzejszą – duszności, ból brzucha, biegunka.

Alergia na owoce morza

Owoce morza, do których zaliczamy ośmiorniczki, krewetki, kraby etc. należą do bardzo silnych alergenów. Ich siła alergizująca jest zbliżona do orzechów. Czasem już zjedzenie niewielkiej ilości owoców morza prowadzi do wstrząsu anafilaktycznego.

Alergia na gluten

Gluten to białko zbożowe, które znajdziemy w pszenicy, życie i jęczmieniu. Producenci żywności zawsze muszą informować o tym, jeśli w ich fabryce wykorzystuje się surowiec zawierający gluten, nawet jeśli nie jest on stosowany bezpośrednio do wyrobu danego produktu spożywczego.  Niestety, gluten z linii produkcyjnej może przedostać się do pakowanych orzechów i wywoływać alergię u osób dotkniętych nadwrażliwością na to białko zbożowe.