alergia

Lato przynosi nam mnóstwo wspaniałych darów natury. Stragany aż uginają się pod ich ciężarem. Nie wszystkie służą każdemu. Jak objawia się alergia na sezonowe warzywa i owoce? Które z nich mogą uczulać?

Alergia na pokarmy

Alergie pokarmowe to jedne z najczęściej diagnozowanych problemów tego typu. Jemy różne produkty, często przetworzone, pełne chemii, a więc i alergenów. Lecz nie tylko zupki z proszku mogą przyczynić się do powstania reakcji alergicznej. Powodem mogą być także naturalne, świeże produkty, jak owoce czy warzywa. One także znajdują się na liście alergenów pokarmowych i to na całkiem wysokich pozycjach. W sezonie letnim sięgamy po owoce i warzywa, których najwięcej jest na rynku. Wszystkie stwarzają potencjalne zagrożenie alergiczne.

Fasolka szparagowa

Zielona czy żółta fasolka szparagowa to idealne warzywo na letni obiad. Jako samodzielne danie czy dodatek do potrawa smakuje wybornie. W sezonie letnim nie brakuje na rynku fasolki szparagowej. Jednak to warzywo strączkowe, którego nie poleca się alergikom. Fasola jest ciężkostrawna, a osoby uczulone na pokarmy mają wrażliwy układ pokarmowy. By nie obciążać go jeszcze bardziej, zaleca się unikanie potraw z fasolką.

Truskawki

Owoce, podobnie jak warzywa maja właściwości alergizujące. Truskawki to jeden z najpopularniejszych alergenów. Na początku lata trwa sezon na te pyszne owoce. Truskawki uruchamiają mechanizm alergiczny, polegający na aktywności histaminy. Pierwsze objawy zwykle widoczne są w obrębie jamy ustnej alergika. Pojawia się pieczenie i mrowienie, następnie wysypka czy wymioty. To typowe oznaki uczulenia na truskawki, których nie zaleca się dzieciom poniżej roku życia.

Bób

Wraz z sezonem na fasolkę szparagową pojawia się okres, kiedy w sklepach możemy kupić bób. Warzywo stanowi znakomity dodatek do sałatek oraz innych dań. Będąc w grupie warzyw strączkowych, także zaliczane jest do ciężkostrawnych produktów i zarazem roślinnych alergenów pokarmowych. W związku z tym, po zjedzeniu bobu, może pojawić się ostra alergia pokarmowa, której reakcje występują dość szybko.

Szparagi

Szparagi to bardzo smaczne warzywa, które rosną w ziemi. Zielone czy białe – możemy przygotować je gotując czy grillując. Nie pozostają bez winy, jeśli chodzi o alergie pokarmowe. Szparagi rzadko uczulają, ale zdarzają się przypadki alergii na te sezonowe warzywa. W przypadku alergii pokarmowej, najlepiej spróbować warzywa i przekonać się, czy możemy je spokojnie zajadać w czasie letnim.

Czereśnie

czereśnieLatem czekamy na czereśnie. Pięknie prezentują się na drzewach, czy w formie kolczyków, ale smakują jeszcze lepiej. To z nimi kojarzy się beztroski czas wakacji. Czereśnie są źródłem alergizujących białek, choć uczulają niezwykle rzadko. Reakcją na owoce może być zespół alergii jamy ustnej. Powinni na nie uważać osoby uczulone na pyłek brzozy, ponieważ wtedy mogą zajść reakcje krzyżowe.

Katarzyna Antos