WHO – Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała niedawno, że najskuteczniejszą metodą zalecaną w zapobieganiu zakażeniom, w tym przeciwko koronawirusowi jest mycie i dezynfekcja rąk. To stwierdzenie może wydawać się banalne, jednak czy tak naprawdę wiemy, w jaki sposób powinniśmy robić to poprawnie? Wyjaśniamy, na czym polega dezynfekcja rąk i dlaczego jest tak ważna w walce z wirusami.
Dlaczego dezynfekcja rąk jest tak ważna przy zapobieganiu zakażeniom?
Olbrzymia ilość bakterii i wirusów, z którymi stykamy się na co dzień, znajduje się w przedmiotach codziennego użytku, które wielokrotnie dotykamy – takich jak telefon, pilot do telewizora, a nawet banknoty czy klamki drzwi. Z tego powodu zaleca się, by regularnie myć ręce, a w szczególnych przypadkach także dezynfekować przy pomocy specjalnych preparatów. To prowadzi do zredukowania flory przejściowej i stałej na skórze oraz znacznie zmniejsza ryzyko przeniesienia mikroorganizmów patogennych. Dezynfekcja rąk przy pomocy specjalnych preparatów szczególnie ważna jest w przypadku pracowników służby zdrowia – a zwłaszcza lekarzy wykonujących zabiegi, a także pracowników gastronomii – pracowników restauracji czy zakładów przetwórstwa spożywczego.
Szukasz specjalistycznego płynu do dezynfekcji rąk? Sprawdź ofertę https://higieniczny.pl/dezynfekcja-rak.html
Dezynfekcja rąk – odkażanie skóry przy pomocy preparatów dezynfekcyjnych
Dezynfekcji skóry należy dokonywać zawsze przed zabiegiem medycznym, a także po zdjęciu rękawic ochronnych i po kontakcie z pacjentem. Zanim dokonamy dezynfekcji rąk, należy pamiętać o zdjęciu biżuterii czy zegarka. Konieczne będzie także obcięcie paznokci i zmycie lakieru. Dezynfekcja może być poprzedzona umyciem rąk. Należy jednak pamiętać, by był to zawsze ostatni etap higieny przed zabiegiem pierwszy po nim. Tylko ta kolejność zagwarantuje, że skutecznie usuniemy znajdujące się na naszej skórze zanieczyszczenia i mikroorganizmy.
Preparat do dezynfekcji należy wcierać w skórę dłoni przez czas nie krótszy niż 30 sekund, dbając o to, by w tym czasie skóra była cały czas nim nawilżona. Zawsze powinniśmy dokładnie zapoznać się z informacjami umieszczonymi przez producenta na opakowaniu. Zwykle wystarczy wcierać około 3-5 ml preparatu. Pamiętajmy o tym, by zwrócić uwagę na te części rąk, które mogą łatwo zostać pominięte przy myciu – na przykład obszary między palcami.
Zalecane preparaty do dezynfekcji rąk
- do codziennego użytku warto stosować popularnych mydeł w płynie wysokiej jakości – najlepiej, jeśli są to produkty delikatne, pozbawione zagęszczacza w postaci soli kuchennej (NaCl), który bywa stosowany w niektórych tańszych produktach;
- w przypadku higienicznej dezynfekcji rąk powinniśmy stosować specjalistyczne preparaty – na przykład na bazie alkoholu propylowego lub etylowego z dodatkiem substancji nawilżających i natłuszczających;
- szczególną uwagę należy zwracać na zapewnienie higieny pojemników na mydło i preparaty do dezynsekcji w miejscach publicznych. Należy uzupełniać je dopiero po całkowitym opróżnieniu, umyciu i zdezynfekowaniu, w przeciwnym razie mogą stanowić źródło zakażeń.