przyprawy

Czekamy na święta, które pachną korzennym aromatem, dopełniającym smak wigilijnych potraw. Boże Narodzenie to bez wątpienia wyjątkowy czas, ale podczas gotowania należy zwrócić uwagę na to, jakie składniki, mogą okazać się alergizujące, szczególnie jeśli mamy w domu alergika. Cynamon jest alergenem oraz typową przyprawą, kojarzącą się ze świętami. Co warto o nim wiedzieć?

Cynamon – cejloński i cassia

Jeśli myśleliście, że cynamon jest jeden, byliście w błędzie. Na rynku dostępne są dwa rodzaje cynamonu. Cejloński to klasyczna odmiana, która jest jaśniejsza i widocznie bardziej pozwijana, jeśli chodzi o laski. To najbardziej ceniony cynamon. Równie popularnym, szczególnie jako dekoracja jest cynamon wonny, czyli cassia. Właśnie ten znajdziemy w supermarketach w okresie przedświątecznym. Jest tańszy i ciemniejszy, głównie importuje się go z Chin. Z powodzeniem wykorzystamy go w kuchni, tak jak cynamon cejloński, choć jego smak jest gorszy, w porównaniu z tym tradycyjnym.

Alergia na cynamon

Przyprawy uczulają, co bywa uciążliwe dla alergików. Już sam ich zapach bywa drażniący. Mimo cudownego zapachu, przywołującego na myśl pierniczki, cynamon jest alergenem. Może wywołać alergie pokarmowe oraz kontaktowe. Działa rozgrzewająco na skórę, więc po jego potarciu, pojawia się rumień. W dużych dawkach, cynamon bywa szkodliwy także dla osób bez problemu alergii, dlatego należy stosować go ostrożnie. Na objawy alergii, szczególnie narażone są osoby uczulone na rośliny zielne.

Cynamon jest składnikiem mieszanki przypraw korzennych, wykorzystywanych do piernika. W sezonie zimowym bywa dodawany do ciast, deserów, słodyczy, wina czy kawy. Alergicy powinni uważać na tego typu produkty. Przyczyna relacji alergicznych jest aldehyd cynamonowy, czy składnik olejku tej przyprawy. W odmianie cassia znajdziemy kumaryny, które działają toksycznie na wątrobę. Kobiety w ciąży, matki karmiące i osoby starsze powinny uważać na cynamon.

Cynamon a cukrzyca

cassiaOdmiana cassia może korzystnie wpływać na pracę organizmu cukrzyków, czego dowodzą badania. Nie są one jednak na tyle wiarygodne. Nie wszyscy badani wykazali poprawę zdrowia. Cynamon, ze względu na silne substancje, może wchodzić w reakcje z lekami, także tymi, stosowanymi na cukrzycę. Przyprawa może nasilić szkodliwą ingerencję w wątrobę. Badania dotyczące związku cynamonu z cukrzycą przeprowadzono także na szczurach, u których wykazano wiele korzyści zażywania przyprawy. Być może dalsze badania pomogą w ustaleniu faktycznego działania cynamonu w leczeniu cukrzycy, co mogłoby pomóc w efektywnej terapii.

Katarzyna Antos