piernik staropolski

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia weryfikują przygotowania, w tym zrobienie ciasta na piernik. Doskonale wiemy, że ten tradycyjny musi odleżeć kilka tygodni. To ostania szansa, by wyrobić ciasto na piernik staropolski. W przypadku alergików, radzimy ostrożnie podejść do tematu tego świątecznego ciasta. Co może w nim uczulić?

Piernik staropolski – świąteczna tradycja

Piernik ma bogatą historię, związaną ze sprzedażą przypraw. W dawnych czasach szukano różnych rozwiązań, by towar przeznaczony do sprzedaży, mógł długo oczekiwać na kupca. Drogocennym towarem były przyprawy, które źle przechowywane, traciły swoją wartość. Wymyślono więc upieczenie ciasta z ich dodatkiem, które okazało się z czasem smacznym przysmakiem. I tak rozpoczęła się historia piernika, który stał się symbolem bogactwa i dobrobytu. Piernik staropolski, upieczony na święta ma zwiastować pomyślność w nowym roku. Do dziś piecze się pierniki, które dojrzewają, by zyskać pełnię aromatu i smaku na Boże Narodzenie. Tradycyjne ciasto wpisało się na dobre w świąteczną tradycję. Prawdziwy piernik przygotowujemy na 4-6 tygodni przed samymi świętami.

Co może uczulić w pierniku?

Dojrzewający piernik jest pyszny, a swój smak i aromat zawdzięcza składnikom. Kluczowym elementem piernika są przyprawy korzenne, takie jak cynamon, goździki, kardamon, imbir, ziele angielskie czy pieprz. Do tego dodajmy mąkę oraz miód i mleko. Wszystkie te składniki to potencjalne alergeny pokarmowe. Nawet niewielka ilość przypraw może wywołać silne reakcje alergiczne. Niektórzy posypują piernik orzechami, które również uczulają. Przyprawy korzenne mają intensywny nie tylko smak, lecz także zapach. Nuty zapachowe przypraw mogą podrażnić wrażliwe drogi oddechowe. Kolendra czy pieprz to przyprawy, które mogą wywołać swędzenie ust, opuchnięcie oraz ich pieczenie. Problematyczny bywa także miód, nieodłączny składnik tradycyjnego piernika. Do pierwszego roku życia w ogóle nie powinniśmy podawać go dzieciom. Choć zdrowy i naturalny, zawiera pyłki kwiatowe, które mają właściwości alergizujące. Objawy alergii na miód bywają zróżnicowane. Po zjedzeniu nawet odrobiny złocistego płynu może pojawić się pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, ból głowy czy astma oskrzelowa. Duże ryzyko stanowi także wstrząs anafilaktyczny. Sama mąką, której używamy do pieczenia przyczynia się do powstawania alergii, ze względu na gluten. Podobnie jest z mlekiem.alergeny Alergia na mleko występuje bardzo często, daje objawy na skórze czy ujawnia się przez dolegliwości układu pokarmowego. Nawet nadzienie, którym przekładamy piernik, może nas uczulić. Chodzi o sklepowe marmolady, pełne barwników, substancji słodzących i konserwujących oraz gotowe polewy czekoladowe czy lukier w proszku.

Wbrew pozorom, pyszne ciasto okazuje się groźne dla alergika. Piernik staropolski może być niebezpieczny z powodu składników, z których został przygotowany. Zanim zdecydujemy się podać w święta piernik, upewnijmy się, że wszyscy goście będą mogli skonsumować go ze spokojem.

Katarzyna Antos