alergie pokarmowe

Latem oddajemy się wszelkim przyjemnościom, także tym kulinarnym. Nowe smaki i aromaty kuszą w wakacyjny czas. Wiele produktów pokarmowych wywołuje uczulenia. Alergie pokarmowe latem, mogą pojawić się u każdego z nas. Co może nas uczulić w letni czas?

Alergie pokarmowe

W okresie letnim mamy wiele okazji do spotkań, na których pojawia się jedzenie. Rodzinny grill, piknik czy impreza w ogrodzie nie mogłaby odbyć się bez wszelkich smakołyków. W przypadku alergików, sięganie po tego typu jedzenie jest dość ryzykowne. Nie wiemy bowiem jak zostało przygotowane czy jakich składników użyto do danego dania. W związku z tym, spożycie może zakończyć się pojawieniem się reakcji alergicznych, które z powodzeniem zepsują nam wakacyjny czas. Alergie pokarmowe to wymagające uczulenia, jednak istnieją produkty sezonowe, na które warto zwrócić szczególną uwagę, zabezpieczając się choć trochę przed alergią. Na co uważać latem?

Świeże owoce

Pyszne truskawki, jabłka, brzoskwinie czy wiśnie to niektóre z sezonowych owoców, serwowanych latem. To także alergeny, w większości dość silne. Wywołują alergie pokarmowe. U osób uczulonych na owoce możemy zaobserwować zespół alergii jamy ustnej, który objawia się mrowieniem ust oraz gardła. Sałatki owocowe, kompoty czy inne desery z owocami zostawmy więc tym, którzy nie są związani z problemem takiej alergii.

Owoce cytrusowe

Latem częściej sięgamy po świeżo wyciskane soki, orzeźwiające napoje czy drinki, w których mogą znaleźć się owoce cytrusowe. Cytrusy wywołują świąd oraz wysypki skórne. Przy silnej alergii, może pojawić się opuchlizna gardła i trudności w oddychaniu.

Alkohol

Na wakacyjnych imprezach bardzo często pojawia się alkohol. Alergikom może zaszkodzić wino, ze względu na siarczyny. Objawy mogą nasilać się u osób chorych na astmę. Uczulać mogą także wszelkie dodatki do drinków, takie jak syropy czy soki.

Owoce morza

truskawkiW wielu nadmorskich kurortach, owoce morza są prawdziwym przysmakiem. Niestety krewetki, ośmiornice, małże czy kalmary są silnymi alergenami. Ich zjedzenie może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Jeśli więc nie chcemy wylądować na pogotowiu, ostrożnie podchodźmy do tematu owców morza.

Jajka

Jajka znajdziemy w letnich sałatkach, przystawkach, ciastach i lodach. W dużej mierze, alergia na jajka dotyczy dzieci. Jej efektem będzie wysypka, skurcze czy problemy z oddychaniem. Na piknik lepiej zapakować własnoręcznie przygotowaną sałatkę czy przekąskę, która nie zawiera tego uczulającego składnika.

Katarzyna Antos