W zdrowej diecie człowieka są obecne jaja, w końcu to źródło białka. Nie wszyscy mogą je ze spokojem spożywać, ponieważ alergia na jajka występuje bardzo często. Czym zastąpić białko jaja kurzego w diecie?
Alergia na jaja
Białko jaja kurzego jest jednym z najsilniejszych alergenów pokarmowych. Właściwie jest źródłem kilkunastu alergenów. Przez wzgląd na taką ilość możliwie szkodliwych składników, jaja wprowadzamy do diety dziecka dopiero w 7 miesiącu życia. Skłonność do alergii zwiększa ryzyko jej wystąpienia w przyszłości, tak samo jak obecność alergii u jedno z rodziców. W takiej sytuacji, najlepiej poczekać z wprowadzeniem jajek do diety dziecka, aż będzie ono nieco starsze. Jaja zawierają cztery główne alergeny, które są odpowiedzialne za reakcje alergiczne. Wyróżniamy więc takie substancje jak owoalbumina, owomukoid, owotransferyna czy lizozym. Alergia na jaja dotyka zdecydowanie więcej dzieci, niż osób dorosłych. Pocieszający jest fakt, że zwykle mija wraz z wiekiem dziecka.
Uczulenie tego typu często ujawnia się przed 2 rokiem życia dziecka. Alergia na jaja objawia się typowymi dla uczuleń pokarmowych objawami. Należą do nich biegunki, wzdęcia, bóle brzucha czy inne dolegliwości ze strony. układu pokarmowego. Zmiany nie omijaj ą także skóry. Efektem alergii może być wysypka czy nasilenie objawów atopowego zapalenia skóry. U alergików obserwuje się także stany zapalne jamy ustnej, duszności, katar czy objawy astmatyczne. Reakcje alergiczne mogą pojawić się zarówno po spożyciu surowego białka jaja kurzego, jak i białka po obróbce termicznej. Gotowanie nie niszczy wszystkich alergenów, dlatego takie jajka również stanowią zagrożenie.
Czym zastąpić je w diecie?
Alergia na jaja wymusza od uczulonego wdrożenie diety eliminacyjnej. Wykluczenie białka z diety, może mieć swoje konsekwencje, dlatego niedobór cennych związków należy uzupełnić. Zbilansowana dieta to podstawa zdrowego rozwoju i wzrostu, szczególnie dzieci. Jajka są elementarnym składnikiem wielu dań, ale możemy je zastąpić odpowiednimi zamiennikami. Mąka kukurydziana czy żelatyna sprawdzą się jako składniki zagęszczające nasze potrawy. Witaminę A czy te z grupy B, dostarczy nam szpinak, brukselka, włoska kapusta, wątróbka, ryby czy pomarańczowe warzywa i owoce. Przetwory mleczne, kasze, płatki owsiane oraz rośliny strączkowe również warto wprowadzić do diety, z której wykluczamy jaja. Nie może zabraknąć w niej także mięsa, szczególnie drobiowego. Odpowiednią ilość białka zapewni nam mleko sojowe lub produkty tego typu. Zdrowe przekąski takie jak pestki, nasiona oraz orzechy również dadzą nam cenne składniki odżywcze.
Jaja można zastąpić, komponując zdrowy i odżywczy jadłospis, nawet przy alergii pokarmowej. Alergia na jaja często mija, pozwalając nam na powrót do dawnej diety. Do czasu, kiedy nam towarzyszy, pozostaje spożycie takich produktów spożywczych, które nie zawierają szkodliwych alergenów.
Katarzyna Antos