zespoł alergii jamy ustnej

Być może cześć z was nigdy nie słyszała o przypadłości jaką jest zespół alergii jamy ustnej. Reakcja powstaje w wyniku działania alergenów pokarmowych i wziewnych. Co warto o niej wiedzieć?

Wokół alergii pokarmowych

Alergie pokarmowe przyjmują różną postać. Nie tylko wywołują objawy ze strony skóry czy układu pokarmowego. Alergeny reagują po kontakcie z komórkami ludzkiego ciała. Uczuleni mogą skarżyć się na różne dolegliwości. Uczulenia pokarmowe dotyczą zarówno dzieci jak i dorosłych, choć to właśnie najmłodsi stanowią największą grupę alergików. Zespół alergii jamy ustnej jest jednym z następstw działania alergenów. Nie występuje u każdej osoby uczulonej na jedzenie czy pyłki roślin, ale nie wyklucza się jego obecności. To częsta przypadłość diagnozowana u dorosłych.

Zespół alergii jamy ustnej

Zespół alergii jamy ustnej to zbiór objawów, które zachodzą w obrębie gardła, Mimo alergii pokarmowej mamy więc styczność z układem oddechowym. Podrażnione błony śluzowe gardła powodują wydzielanie histaminy, co w rezultacie skutkuje reakcją alergiczną. Zmiany mogą pojawić się na drodze reakcji krzyżowych, wśród uczulonych na jedzenie i pyłki roślin. Najczęściej uczulają świeże owoce, warzywa, przyprawy i orzechy. Objawy charakteryzują się pokrzywką kontaktową i obrzękiem naczyniowym. Alergik może odczuwać świąd, mrowienie warg czy swędzenie w jamie ustnej. Wszystko zależy od rodzaju alergenu i danego organizmu. Tego typu objawy nosa i gardła mogą także towarzyszyć pyłkowicy. W diagnostyce tego schorzenia stosuje się testy skórne punktowe, oznaczenia IgE oraz metody prowokacyjne. Zarówno alergeny pokarmowe jak i wziewne stanowią podstawę badania diagnostycznego zespołu alergii jamy ustnej. W przypadku alergenów pyłkowych, znaczna cześć objawów występuje w obrębie jamy ustnej. Jako metody prewencyjne zaleca się unikania szkodliwych alergenów i odpowiedniego gotowania produktów spożywczych.alergie pokarmowe Osoby uczulone, które są narażone na pojawienie się objawów, powinny nosić przy sobie adrenalinę i leki antyhistaminowe. W razie potrzeby należy zażyć odpowiednie środki lub wezwać pomoc medyczną, szczególnie gdy wystąpi wstrząs anafilaktyczny, zagrażający życiu i zdrowiu pacjenta.

Zespół alergii jamy ustnej to dość powszechny problem alergii, który może dotyczyć nawet 40% naszej populacji. Osoby uczulone muszą unikać alergenów, które mogą wywołać reakcje jamy ustnej. Właściwa diagnoza jest pierwszym krokiem do dalszego postępowania, dlatego alergolodzy zalecają wykonanie odpowiednich testów i badań, które wskażą przyczynę niepokojących sygnałów.

Katarzyna Antos