Poziomki to takie dzikie truskawki, którymi zajadamy się w letni czas. Alergia na poziomki należy do uczuleń pokarmowych. Jakie są jej przyczyny i objawy?
Poziomki
Poziomki należą do gatunku różowatych. Rosną dziko w całej Europie, więc nie tylko w Polsce możemy cieszyć się ich smakiem. Poziomki są także rośliną uprawną, podobnie jak truskawki czy inne tego typu owoce. Czerwone owoce mają niewielki rozmiar, ale za to są soczyste i bardzo smaczne. W swoim wyglądzie przypominają truskawki. Zdecydowanie lepiej smakują jako świeże owoce, niż te przetworzone. Ale jak wiemy, owoce stanowią dużą grupę alergenów pokarmowych. Uczulają substancje, które znajdują się w owocach. Organizm może reagować na nie w różny sposób, stąd reakcje alergiczne, które możemy zaobserwować.
Alergia na poziomki – przyczyny i objawy
Owoce takie jak poziomki, podobnie jak truskawki, dość często wywołują uczulenie. Alergia na poziomki należy do grypy alergii pokarmowych. Przyczyną uczulenia są najprawdopodobniej związki obecne w owocach. Powodem reakcji alergicznych mogą być także chemiczne nawozy, stosowane do uprawy owoców. Co ciekawe, dziko rosnące poziomki mają właściwości lecznicze. Młode liście poziomek są bowiem źródłem flawonoidów, kwasów organicznych, olejków eterycznych oraz witamin. Poziomka stanowi więc surowiec lekarski, ale nie dla osób na nią uczulonych. Objawy alergii na poziomki są podobne jak przy uczuleniu na truskawki. Po spożyciu owoców, na skórze może pojawić się wysypka czy zaczerwienienie. Dolegliwości alergiczne mogą pojawić się w obrębie jamy ustnej. Możliwe jest także wystąpienie biegunki czy wzdęć.
Osoby uczulone na poziomki, powinny unikać ich spożycia. Trzeba zaznaczyć, że uczulają nie tylko świeże owoce ale także te, w przetworzonej postaci. Poziomki wykorzystywane są do produkcji dżemów czy kompotów. Uczuleni na truskawki, równie ostrożnie muszą podchodzić do tematu poziomek, ponieważ ze względu na podobną budowę, także te owoce mogą skutkować reakcjami alergicznymi.
Katarzyna Antos