alergia na żelatynę

Żelatyna znajduje swoje zastosowanie w kuchni. Bez niej, nie kosztowalibyśmy pysznych galaretek czy żelków. Czy jest możliwa alergia na żelatynę? Jakie są jej ewentualne przyczyny i objawy?

Alergia na żelatynę

Żelatyna jest naturalną substancją złożoną z białek i peptydów. Jest obecna w organizmach zwierzęcych, stanowiąc budulec ich kości. Wykorzystuje się ją w gastronomii. Żelatyna jest bowiem doskonałym środkiem żelującym, który sprawdza się przy produkcji galaretek, dżemów czy innych produktów. Jako zagęszczacz, możemy odnaleźć ją także w kosmetykach. Żelatyna bardzo często figuruje na opakowaniach jako emulgator czy pod symbolem E441. Swoje zastosowanie, żelatyna znalazła także w farmacji. Niektóre powłoki leków zawierają tę substancję. Nawet szczepionki na niektóre z popularnych chorób, zawierają w swoim składzie żelatynę.

Alergia na żelatynę – przyczyny i objawy

Przyczyną alergii na żelatynę mogą być szczepionki. Szczepienie przeciw śwince, odrze czy różyczce może zakończyć się odczynem alergicznym w postaci zmian skórnych. Tego typu reakcje następują dość szybko. Na skórze alergika może pojawić się pokrzywka. Oprócz tego, obserwuje się także zawroty głowy, spadek ciśnienia tętniczego krwi, katar czy zawroty głowy. Problemy mogą być widoczne także w masie ciała osoby uczulonej. Alergia może manifestować się poprzez utratę kilogramów. Jednym z objawów uczulenia na żelatynę jest także mrowienie ust oraz obrzęk jamy ustnej. Efektem reakcji na żelatynę jest blokada dróg oddechowych, czego skutkiem mogą być trudności w oddychaniu oraz przełykaniu. Objawy ze strony układu pokarmowego nie pozostają niezauważone. Do reakcji na żelatynę musimy więc doliczyć nudności i inne kłopoty żołądkowe.

alergia na żelatynęBardzo dużo produktów spożywczych zawiera w swoim składzie żelatynę, dlatego alergicy powinni dokładnie czytać etykiety. Wiele osób unika żelatyny, od lat 90. kiedy choroba szalonych krów, wywołała panikę na temat żelatyny i produktów ją zawierających. Objawy alergii mogą być bardzo dokuczliwe, dlatego wystarczy unikać żelatyny.

Katarzyna Antos