jedzenie, które odchudza

Życie na diecie to znany motyw. Odchudzamy się, bo chcemy lepiej wyglądać, być bardziej atrakcyjni i pewni siebie. Wymarzona sukienka w małym rozmiarze wisi w szafie i czeka, aż ujrzy światło dzienne. W pozbyciu się zbędnych kilogramów pomóc mogą produkty, które wspomogą pracę naszego organizmu i metabolizmu. Poznajcie jedzenie, które odchudza i wyznaczy wam drogę do idealnej sylwetki!

Wieczne odchudzanie

Pewnie każda osoba zna kogoś, kto wiecznie jest na diecie. Żyjąc w dobie perfekcjonizmu i konsumpcjonizmu popadamy w różnego rodzaju obsesje, w których się zatracamy. Niezdrowe podejście do odchudzania może zakończyć się wieloma zaburzeniami, takimi jak anoreksja czy bulimia. Chcąc stracić parę zbędnych kilogramów powinniśmy przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek. Zdrowe odżywianie nie polega na rezygnacji z wszystkich produktów i głodzeniu się na siłę, wbrew organizmowi. Czasem wystarczy zmiana nawyków i określonych produktów spożywczych, by zauważyć różnicę i pierwsze efekty. Mamy dla was listę produktów, które wspomogą proces spalania tkanki tłuszczowej i uchronią przed nieustannym poczuciem głodu.

Odpowiednia mąka

Mąka pszenna to królowa wszystkich mąk, która rządzi w kuchni większości Polaków. Pieczemy z niej ciasta, przygotowujemy pierogi, naleśniki czy inne mączne dania. Mąka jest niezbędna w kuchni, ale niekoniecznie ta pszenna. Na rynku mamy o wiele zdrowsze i równie praktyczne rodzaje, takie jak mąka ryżowa, gryczana czy żytnia. Warto zwrócić na nie uwagę i nieco poeksperymentować ze znanymi przepisami. Zamiana mąki korzystnie wpłynie na nasze zdrowie i pozwoli odkryć nowy wymiar smaku ulubionych dań.

Zamienniki cukru

Mówi się, że biały cukier to śmierć w czystej postaci. Cukier przyczynia się nie tylko do rozwoju próchnicy, ale przede wszystkim do nadwagi, otyłości i cukrzycy. Najlepiej zastąpić go zdrowymi substancjami słodzącymi, które oferuje nam natura. Herbata czy ciasto z dodatkiem miodu będzie smakowało o niebo lepiej. Do słodzenia możemy użyć także melasy, liści stewii czy ksylitolu. Okazuje się, że cukier wcale nie jest taki niezastąpiony.

Tłuszcze roślinne

Olej, smalec czy masło to już przeżytek, skoro są znacznie bardziej zdrowsze tłuszcze roślinne. Olej kokosowy czy inny tłuszcz pochodzenia roślinnego to idealny produkt, który sprawdzi się zarówno do gotowania jak i pieczenia. Olej z kokosa jest uznawany za najzdrowszy, więc warto go stosować. Dostępny jest obecnie w każdym sklepie, więc nie będziemy mieli problemy z jego zakupem. A przy okazji zastosujmy go także na skórę i włosy, bo jak się okazuje, jest multifunkcyjnym produktem.

Zdrowe bakalie

odchudzanieBakalie nie dość, że są pyszne, przyczyniają się do naszego zdrowia i pomagają w odchudzaniu. Zamiast kolejnej paczki słonych paluszków czy ciastek, najlepiej sięgnąć po bakalie, czyli orzechy i naturalne, suszone owoce. Ich podjadanie nie jest tak bezkarne jak jedzenie żelków czy chipsów. Bakalie są źródłem witamin, minerałów oraz błonnika. Nie musimy wyjaśniać, że te składniki powinny być obecne w każdej zdrowej diecie, nie tylko tych, co się odchudzają.

Katarzyna Antos