zioła na uspokojenie

Żyjemy w czasach pogoni za karierą i sukcesem. Towarzyszy nam stres, zapominamy o zdrowej diecie i w efekcie jesteśmy niczym sfrustrowane maszyny, które lada chwila mogą wybuchnąć. Zamiast tony tabletek połykanych każdego dnia, warto zwrócić uwagę na naturalne metody, takie jak zioła na uspokojenie. Które z nich są skuteczne?

Leki kontra zioła

Jak coś nam dolega, sięgamy o tabletki, których nie brakuje na rynku. To najprostsze rozwiązanie, ponieważ większość tego typu środków dostępnych jest bez recepty. Wśród nich znajdziemy także leki na uspokojenie, które mają ukoić nasze nerwy i ułatwić zasypianie. Ciągły stres i poczucie presji społecznej skutecznie napędza rynek farmaceutyczny. Syntetyczne środki nie zawsze są skuteczne, mogą także otumaniać, więc wiele z nich nie jest polecanych kierowcom czy pracownikom obsługi jakichkolwiek maszyn. Alternatywną dla farmaceutyków są zioła. Jako naturalne substancje, są bezpieczne i jak się okazuje bardzo skuteczne. Z powodzeniem poradzą sobie ze stresem, zapewniając poczucie spokoju.

Arcydzięgiel

Arcydzięgiel, czy inaczej dzięgiel litwor lub dzięgiel lekarski to roślina, która występuje w polskich górach. W Polsce jest rośliną częściowo chronioną. Pozyskuje się z niej olejek eteryczny, który ma wiele właściwości, także leczniczych. Roślina jest wykorzystywana przy wielu dolegliwościach i schorzeniach. Sprawdza się jako środek na bezsenność czy uspokojenie. Ze względu na swoje składniki, może wywoływać skutki uboczne, takie jak zmiany skórne.

Głóg

Inną rośliną odznaczającą się w ziołolecznictwie jest głóg. Cierniste krzewy głogu dają czerwone, charakterystyczne owoce. Niektóre z gatunków głogu wykorzystywane są jako substancje lecznicze. Głóg obniża ciśnienie krwi, więc przyczynia się do ukojenie nerwów. Nie powinien być jednak stosowany u dzieci poniżej 12. roku życia. Często można spotkać go w składzie herbat i suplementów.

Melisa

Jedną z najbardziej znanych roślin leczniczych jest melisa. Liście rośliny wydzielają kojący i przyjemny aromat. Melisa wykazuje silne działanie uspokajające, dlatego jest polecana wszystkim osobom, które pragną odstawić leki na uspokojenie. Wyciąg z rośliny łagodzi także uporczywe bóle głowy. W wielu preparatach leczniczych czy mieszankach ziołowych znajdziemy melisę. Co ciekawe, kobiety mogą wykorzystać ją na złagodzenie stanu napięcia przedmiesiączkowego.

roślinyMieszanka takich ziół jak arcydzięgiel, melisa, lipa, głóg, dziurawiec i czarna porzeczka będzie idealnym i jednocześnie naturalnym lekiem na uspokojenie. Zioła są łatwo dostępne, zarówno w sklepach zielarskich jak i aptekach, dlatego samodzielnie możemy przygotować skuteczny napar. Jeśli nie chcemy faszerować się syntetykami, wybierajmy bardziej naturalne metody łagodzenia dolegliwości, które nie odbiegają od leków swoją skutecznością.

Katarzyna Antos