Zioła na uspokojenie

zioła na uspokojenie

Żyjemy w czasach pogoni za karierą i sukcesem. Towarzyszy nam stres, zapominamy o zdrowej diecie i w efekcie jesteśmy niczym sfrustrowane maszyny, które lada chwila mogą wybuchnąć. Zamiast tony tabletek połykanych każdego dnia, warto zwrócić uwagę na naturalne metody, takie jak zioła na uspokojenie. Które z nich są skuteczne?

Leki kontra zioła

Jak coś nam dolega, sięgamy o tabletki, których nie brakuje na rynku. To najprostsze rozwiązanie, ponieważ większość tego typu środków dostępnych jest bez recepty. Wśród nich znajdziemy także leki na uspokojenie, które mają ukoić nasze nerwy i ułatwić zasypianie. Ciągły stres i poczucie presji społecznej skutecznie napędza rynek farmaceutyczny. Syntetyczne środki nie zawsze są skuteczne, mogą także otumaniać, więc wiele z nich nie jest polecanych kierowcom czy pracownikom obsługi jakichkolwiek maszyn. Alternatywną dla farmaceutyków są zioła. Jako naturalne substancje, są bezpieczne i jak się okazuje bardzo skuteczne. Z powodzeniem poradzą sobie ze stresem, zapewniając poczucie spokoju.

Arcydzięgiel

Arcydzięgiel, czy inaczej dzięgiel litwor lub dzięgiel lekarski to roślina, która występuje w polskich górach. W Polsce jest rośliną częściowo chronioną. Pozyskuje się z niej olejek eteryczny, który ma wiele właściwości, także leczniczych. Roślina jest wykorzystywana przy wielu dolegliwościach i schorzeniach. Sprawdza się jako środek na bezsenność czy uspokojenie. Ze względu na swoje składniki, może wywoływać skutki uboczne, takie jak zmiany skórne.

Głóg

Inną rośliną odznaczającą się w ziołolecznictwie jest głóg. Cierniste krzewy głogu dają czerwone, charakterystyczne owoce. Niektóre z gatunków głogu wykorzystywane są jako substancje lecznicze. Głóg obniża ciśnienie krwi, więc przyczynia się do ukojenie nerwów. Nie powinien być jednak stosowany u dzieci poniżej 12. roku życia. Często można spotkać go w składzie herbat i suplementów.

Melisa

Jedną z najbardziej znanych roślin leczniczych jest melisa. Liście rośliny wydzielają kojący i przyjemny aromat. Melisa wykazuje silne działanie uspokajające, dlatego jest polecana wszystkim osobom, które pragną odstawić leki na uspokojenie. Wyciąg z rośliny łagodzi także uporczywe bóle głowy. W wielu preparatach leczniczych czy mieszankach ziołowych znajdziemy melisę. Co ciekawe, kobiety mogą wykorzystać ją na złagodzenie stanu napięcia przedmiesiączkowego.

roślinyMieszanka takich ziół jak arcydzięgiel, melisa, lipa, głóg, dziurawiec i czarna porzeczka będzie idealnym i jednocześnie naturalnym lekiem na uspokojenie. Zioła są łatwo dostępne, zarówno w sklepach zielarskich jak i aptekach, dlatego samodzielnie możemy przygotować skuteczny napar. Jeśli nie chcemy faszerować się syntetykami, wybierajmy bardziej naturalne metody łagodzenia dolegliwości, które nie odbiegają od leków swoją skutecznością.

Katarzyna Antos

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 457 741
© Copyright Alergie pokarmowe 2020