Świat daje nam różnorodne smaki i przyprawy, które wzbogacają potrawy. Każda kuchnia ma swoje tradycyjne przyprawy, które wyróżniają się na tle innych. Należy do nich garam masala – co to za przyprawa?
Indyjska przyprawa
Garam masala to przyprawa, która wywodzi się z Indii. Jest nieodłącznym elementem tradycyjnej kuchni indyjskiej. W języku hindi, określenie garam masala oznacza gorące przyprawy. Taka właśnie jest kuchnia tego rejonu – wyrazista i pikantna. To mieszanka przypraw, które wcześniej praży się oddzielnie, a następnie mieli. Jako całość, garam masala jest stosowana zwykle pod koniec gotowania potraw, lub tuż przed ich podaniem. Przyprawa jest niezwykle aromatyczna, dzięki czemu idealnie podkreśla smak wielu potraw. Mówi się, że jest niczym szczęście, ma poprawić samopoczucie. Jest dość ostra, więc zyska uznanie miłośników wyraźnych, mocnych smaków.
Niezwykła mieszanka
Skro garam masala jest mieszanką przyprawa, warto wyjawić, które znajdziemy w jej składzie. Gotową przyprawę znajdziemy w wielu sklepach. Tradycyjna garam masala będzie składała się z takich przypraw, jak gałka muszkatołowa, kminek, cynamon, czarny pieprz, kardamon, chilli, koper włoski, kozieradka oraz kolendra. Należy zaznaczyć, że podobnie jak inne przyprawy, może uczulać. Alergicy, uczuleni na cynamon czy kardamon powinny z niej zrezygnować. Z tego względu kuchnia indyjska jest dość niebezpieczna dla osób uczulonych. Najlepiej smakuje świeża mieszanka, choć z wygody, częściej wybiera się gotową garam masalę. Indyjska przyprawa nadaje się do wszelkich marynat, zup i sosów, nadając im pikanterii i oryginalnego smaku. Stosowana jest także do farszów czy smażonych ciast.
Domowa garam masala
Nie ma potrzeby wyjazdu do Indii, w poszukiwaniu garam masali. Aromatyczną przyprawę znajdziemy w wielu polskich sklepach. Z powodzeniem przygotujemy ją samodzielnie, według prostego przepisu, który znajdziecie poniżej.
Garam masala
Składniki:
- 2 łyżki kminu rzymskiego
- 2 łyżki kolendry
- 2 łyżki kolorowego pieprzu
- 1 łyżka kardamonu
- 1 łyżeczka gałki muszkatołowej
- 5 g cynamonu
- 5 liści laurowych
Przygotowanie:
Składniki, oprócz gałki muszkatołowej prażymy na patelni, mieszając przez ok. 15 minut. Uprażone przyprawy przesypujemy do moździerza. Na koniec dodajemy gałkę muszkatołową i wszystko mieszamy. Tak przygotowaną garam masalę możemy przechowywać w suchym miejscu przez ok. 6 miesięcy.
Katarzyna Antos