Pektyny należą do grupy węglowodanów, a dokładnie cukrowców. Ich naturalnym źródłem są owoce i warzywa. To właśnie one mają właściwości żelujące. Dlaczego są zdrowe? W których produktach jest ich najwięcej?
Pektyny
Pektyny wiążą wodę, zwiększając masę danego produktu. Posiadają właściwości żelujące. To właśnie one mogą zamienić zwykły proszek w pyszną galaretkę czy budyń, a owoce w aromatyczny dżem. Dzieje się tak, ponieważ w kwaśnym środowisku, wraz z cukrem i wodą zamieniają się w żel. Dlatego są idealnym zamiennikiem żelatyny, która ze względu na swoje pochodzenie, coraz rzadziej występuje w produktach.
Cenne substancje
Nie bez powodu pektyny są określane jako zdrowe. Choć nie dostarczają nam składników odżywczych, ani innych cennych związków jak witaminy czy minerały, korzystnie wpływają na nasz organizm. Ze względu na swoją rozpuszczalność, oddziałują na pracę jelit. Pomagają także oczyścić organizm z zalegających toksyn. Dla osób chcących obniżyć poziom złego cholesterolu, będą cenną substancją. W tym przypadku, najskuteczniejsze okazują się pektyny płynne. Już w latach 70. wykazano pozytywne działanie efekty spożycia pektyn. Pektyny mogą także przyspieszyć samozniszczenie komórek nowotworowych, bez wywołania u pacjentów skutków ubocznych. Badania naukowe potwierdziły, że pektyny przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia osób chorych na nadciśnienie. Pomagają w zmniejszeniu objawów schorzenia lub ich całkowitego ustąpienia.
Naturalne i sztuczne pektyny
Pod postacią naturalną, znajdziemy je w wielu owocach i warzywach. Ich ilość nie jest imponująca, ale wzrost spożycia produktów zawierających pektyny z pewnością korzystnie wpłynie na pracę naszego organizmu. Najwięcej drogocennych wielocukrów znajdziemy w skórce jabłek. Osoby, które nie przepadają za jedzeniem nieobranych jabłek, powinny sięgnąć po naturalnie tłoczone soki jabłkowe, które dostarczą wielu cennych związków, w tym pektyn. Oprócz nich, źródłem jest także biała błona owoców cytrusowych. W składzie takich produktów spożywczych jak ketchup, galaretka, budyń czy dżem również dostrzeżemy pektyny. Warto szukać ich także w fasoli, dyni, morelach, brzoskwiniach czy bananach. Te sztuczne, na opakowaniach produktów żywnościowych kryją się pod oznaczeniem E44.
Pektyny usprawniają funkcjonowanie układu pokarmowego. Działają na serce, cały układ krwionośny i pomagają w walce z rakiem. Zasługują na uwagę i miejsce w zdrowej diecie. Pod postacią pysznej galaretki czy świeżych owoców – najważniejsze, by dostarczyć je organizmowi i móc cieszyć się zdrowiem.
Katarzyna Antos