dieta sokowa

Kolorowe, świeże i takie fit. Mowa o sokach, warzywnych, owocowych i mieszanych, które mają sprawić, że pozbędziemy się zbędnych kilogramów i oczyścimy organizm z toksyn. Dieta sokowa stała się niezwykle modna. Czy rzeczywiście jest skuteczna?

Tylko soczek

Doskonale wiemy, że zdrowa i racjonalna dieta każdego człowieka powinna opierać się na wielu składnikach, zarówno białkach, tłuszczach, witaminach czy minerałach. Tych wszystkich dobrodziejstw dostarczają nam nie tylko płyny, ale także pokarmy stałe. Pragnienie to jedno, a głód drugie. Diety różnie wyglądają, znajdziemy mnóstwo propozycji menu, które ma pomóc w walce z niechcianymi kilogramami. Jedną z nich jest dieta sokowa. Inna niż wszystkie, bo składająca się wyłącznie z płynów. Czy soczek rzeczywiście może pomóc w chudnięciu i czy to bezpieczne dla ludzkiego organizmu?

Dieta sokowa

Dieta sokowa należy do diet wegańskich. Nadaje się więc dla każdego, kto chce oczyścić organizm i zrzucić parę kilo. Soki mają być rzecz jasna zdrowe, więc możemy zapomnieć o gotowych produktach sklepowych. Taka dieta bazuje na świeżo wyciskanych sokach z owoców, warzyw lub ich połączeniu. Brzmi energetycznie i bez wątpienia smacznie, w końcu owoce i warzywa są pyszne, szczególnie w okresie letnim, kiedy możemy cieszyć się sezonowymi darami natury. Modną dietę sokową szybko wychwycili producenci. Oferują więc gotowe, ale świeże soki jednodniowe, które maja zapewnić dawkę dziennego menu. Trzeba przyznać, że soki tego typu nie należą do najtańszych, więc na takiej diecie możemy nieźle popłynąć w kwestii finansowej.

Zasady diety

Sokowe menu można stosować maksymalnie przez tydzień. Jadłospis zakłada picie świeżych soków, zamiast jedzenia posiłków. Soków nie wolno rozcieńczać wodą ani pić z dodatkiem np. płatków. Ostatni sok należy wypić dwie godziny przed snem. Dzienna porcja soków to ok. 3 l. Sokową dietę można stosować tylko raz na kwartał. Śmiało możemy zaliczyć ją do diet oczyszczających organizm.

Czy dieta sokowa działa?

dietaZwolenników diety sokowej nie brakuje, choć jest ona dość ryzykowna. Jadłospis oparty tylko na płynach nie jest najlepszym rozwiązaniem dla organizmu. Faktycznie, oczyścimy go przez te kilka dni, ale także pozbawimy wcześniej zatrzymanej wody. Efektem będzie szybki spadek masy ciała, ale po powrocie do normalnej diety, możemy równie szybko przybrać na wadze. Dieta nie jest polecana kobietom w ciąży, matkom karmiącym czy sportowcom. Nie ma pewności, że oczyszczanie tego typu jest w pełni skuteczne. Znacznie lepiej stosować racjonalną dietę, bogatą w warzywa i owoce oraz inne składniki, dostarczające nam błonnika, witamin i minerałów.

Katarzyna Antos