bakopa

Właściwości roślin są znane od wieków. Zioła są stosowane na całym świecie, pomagają zwalczać wiele problemów zdrowotnych. Jednym z cennych ziół jest brahmi – naturalne lekarstwo. Co to za roślina i dlaczego warto ją stosować?

Brahmi – Bacopa monnieri

Brahmi to bakopa drobnolistna, która występuje na całym świecie. Rośnie w Azji, Afryce, Ameryce czy na wielu egzotycznych wyspach. Bacopa monnieri jest rośliną wieloletnią, o grubych pełzających pędach i białych kwiatach. Gatunek zawiera saponiny, przez co znajduje swoje zastosowanie w Ajurwedzie, jako zioło o właściwościach antynowotworowych.

Właściwości brahmi

Roślina zwana brahmi zawiera przeciwutleniacze. Może zwiększać komórki i połączenia neuronowe w mózgu, dzięki temu usprawnia przepływ krwi w mózgu. Roślinę można więc stosować na poprawę koncentracji, pamięci i procesów myślowych, działając korzystnie na ośrodkowy układ nerwowy.

Bakopa jest źródłem flawonoidów – głównie luteoliny i apigeniny, o właściwościach przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Oprócz cennych flawonoidów, w brahmi znajdziemy także fitosterole, czyli steroli roślinnych.

Brahmi działa przeciwzapalnie, rozkurczowo i przeciwpadaczkowo. To skuteczne i przede wszystkim naturalne lekarstwo na stres. Roślina zapobiega przerostowi gruczołu krokowego. Regeneruje komórki organizmu, wspomagając proces odnowy. Bywa stosowana przy udarach, wylewach i jako środek wspomagający lub zapobiegający demencji , dezorientacji i depresji.

brahmiZioło można stosować w okresie intensywnej pracy umysłowej, Przy zaburzeniach pamięci, udarach czy zaburzeniach libido. Chorzy na miażdżycę także mogą korzystać z właściwości tej niezwykłej rośliny. Sproszkowane ziele można zaparzać, pić rozrobione z wodą czy stosować jako dodatek do jogurtu. Zaleca się jego stosowanie przez kilkanaście tygodni, co dobrze wpłynie na układ pokarmowy.

Przeciwskazania

Bakopa może nasilać działanie leków nasennych. Nie zaleca się stosowania rośliny w okresie ciąży i karmienia piersią. Podczas kuracji brahmi, mogą pojawić się mdłości czy poczucie zmęczenia, jednak to dość rzadkie przypadki takich reakcji. Brahmi można kupić w dobrych sklepach zielarskich oraz indyjskich.

Katarzyna Antos