alergia na brokuły

Brokuły to bardzo zdrowe i lubiane warzywa. Dietetycy zalecają ich obecność w zdrowej diecie. Warzywa te mogą uczulać, więc nie wszyscy korzystają z ich walorów. Alergia na brokuły – co uczula w roślinach kapustnych?

Alergia na brokuły

Warzywa stanowią jedną z dużych grup alergenów pokarmowych. Do roślin, które mogą wywoływać alergie pokarmowe zaliczamy brokuły, będące odmianą kapusty warzywnej. Polska jest jednym z państw, w którym uprawia się najwięcej brokułów w Europie. Brokuły przypominają w wyglądzie popularnego kalafiora. Różnią się kolorem i smakiem. Ich różyczki zwykle są zielone lub fioletowe. Źródłem alergii na brokuły mogą być salicylany. Pod tajemniczą, być może dla niektórych nazwą, kryje się kwas salicylowy, obecny w lekach oraz produktach spożywczych. Innym powodem alergii będą wszelkiego rodzaju nawozy. Uprawiane warzywa mogą być nawożone chemicznymi substancjami, które mogą zaszkodzić organizmowi alergika. Nie wszystkie dostępne na rynku brokuły pochodzą z ekologicznych gospodarstw, dlatego osoby uczulone powinny zwracać uwagę na źródło pochodzenia kupowanych produktów.

Reakcje na salicylany

Typowymi reakcjami na salicylany jest astma oskrzelowa lub wysypka skórna. Na skórze alergika pojawia się rumień. Dokuczliwe mogą okazać się napady duszności, suchy kaszel czy męczący katar. Silne reakcje na salicylany mogą skutkować poważnymi objawami, takimi jak obrzęk naczyń krwionośnych, co grozi nawet zgonem. Jednak w przypadku brokułów, tego typu reakcje raczej nie mają miejsca. Wystarczy unikać spożycia uczulających warzyw oraz wszelkich potraw, przygotowywanych z ich wykorzystaniem. Już niewielka ilość brokułów może wywołać dolegliwości alergiczne, dlatego alergicy są zmuszeni do przestrzegania diety eliminacyjnej, czyli wykluczającej dany produkt z diety.

Nie tylko brokuły

rośliny kapustneBrokuły należą do roślin kapustnych. Cała rodzina tego typu warzyw jest potencjalnym zagrożeniem dla alergika. Do warzyw kapustnych zaliczamy wszystkie rodzaje kapusty, kalafior, brukselkę, kalarepę oraz jarmuż. Mimo wielu właściwości zdrowotnych, warzywa te mogą uczulać, wywołując objawy alergii pokarmowych. Osoby uczulone powinny ostrożnie wprowadzać  do diety rośliny kapustne, ponieważ uczulenie na jedno z warzyw może pociągnąć za sobą kolejne. Sposobem na alergię jest unikanie jedzenia tego typu warzyw lub wybieranie ekologicznych produktów, ponieważ bardzo dużo alergii pokarmowych wynika ze stosowania sztucznych nawozów i dodatków do żywności. W przypadku dzieci, alergia pokarmowa może ustąpić wraz z wiekiem, więc warto wykonywać testy alergiczne oraz próby przywrócenia do diety wcześniej uczulających produktów, także warzyw.

Katarzyna Antos