alergia pokarmowa

Uczulenia pokarmowe obejmują jedną z największych grup alergii. Liczba alergików stale rośnie. W diagnostyce tego typu alergii stosuje się testy. Alergia pokarmowa – jakie testy pomogą ci ją wykryć?

Alergia pokarmowa

Jedzenie należy do grupy alergenów. Zawiera substancje, które mogą być traktowane przez organizm człowieka, jako szkodliwe. Białko mleka krowiego, gluten czy konserwanty to tylko niektóre z alergenów pokarmowych. Uczulać mogą także naturalne produkty jak owoce czy warzywa. Alergia pokarmowa jest o tyle problematyczna, że wymaga od uczulonych diety eliminacyjnej. Alergik musi unikać spożywania uczulających pokarmów, by uchronić się przed objawami alergii, takimi jak wysypka, wymioty, bóle brzucha czy biegunki. W diagnostyce tego rodzaju alergii, pomagają testy alergiczne, które umożliwiają dalsze postępowanie medyczne.

Test na poziom IgE w surowicy krwi

Oznaczenie IgE, czyli immunoglobulin w surowicy krwi, pozwala na rozróżnienie objawów alergii. Wysoki poziom IgE może oznaczać alergię, także pokarmową. Dlatego osobom,u których podejrzewa się uczulenie, zaleca się wykonanie takiego badania. Wynik testu może wskazać nam także choroby pasożytnicze, co wówczas wymaga dodatkowych badań. Testy z krwi są komfortowe dla pacjenta, ponieważ nie niosą ryzyka nagłych objawów alergii. Wykonywane się w warunkach laboratoryjnych, po pobraniu próbki krwi.

Testy skórne

Testy skórne to najpopularniejsza w Polsce metoda rozpoznawania alergii. Stosuje się je w diagnostyce wszystkich typów uczuleń. Badanie polega na aplikacji alergenów nacięciu naskórka. W przypadku alergii, na skórze pacjenta powinien pojawić się obrzęk. Jego wielkość świadczy o stopniu alergii. Do podstawowych alergenów pokarmowych,które bada się w testach skórnych zaliczamy soję, mleko krowie, żółtko jaja, mąkę, orzechy ziemne, owoce oraz warzywa. Testów skórnych nie wykonuje się u niemowląt oraz osób z chorobami skóry. Takie badanie możemy przeprowadzić u dzieci od lat 3.

Prowokacja pokarmowa

Test prowokacji pokarmowej jest dość specyficzny. Niesie ryzyko nagłych objawów alergii a nawet wstrząsu anafilaktycznego, dlatego musi być wykonywany przez lekarza alergologa. Prowokacja pokarmowa polega na podaniu alergikowi próbek alergenów i obserwacji reakcji jego organizmu. Objawy alergii pokarmowe pojawiają się zwykle od razu po spożyciu pokarmów, dlatego test ten pozwala na wykrycie uczulenia.

testy alergiczneTesty pozwalają na rozpoznanie alergii, co daje jasną ścieżkę jej leczenia. W każdej przychodni alergologicznej przeprowadzane są badania tego typu, o które warto zapytać alergologa. Nawet niektóre przychodnie oferują testy alergiczne. Tylko dzięki postawieniu właściwej diagnozy, możemy skutecznie walczyć z alergią, dlatego nie bójmy się testów, tylko badajmy się, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

Katarzyna Antos