alergia na daktyle

Daktyle to niezwykle smaczne owoce, znane od wieków. Pożywne i słodkie owoce są nazywane darami drzewa życia. Alergia na daktyle nie występuje często, ale może pojawić się u osób, uczulonych na inne owoce. Czym charakteryzuje się ten rodzaj uczulenia?

Daktyle – owoce życia

Daktyle są owocami drzewa, o nazwie daktylowiec, który jest palmą. Od wieków, uznawane są one za owoce życia. Dostarczają organizmowi mnóstwo energii, soli mineralnych i innych składników odżywczych. W Polsce możemy łatwo kupić daktyle suszone, które maja niezwykle słodki smak. Dzięki swojej miękkości i aromatowi, idealnie komponują się z wieloma deserami oraz daniami wytrawnymi, wzbogacając ich smak. Daktyle mają wiele właściwości zdrowotnych. Jako źródło błonnika, regulują prace układu pokarmowego. Ponadto zawierają przeciwutleniacze i obniżają poziom cukru we krwi. Wydawałoby się, że nic, tylko jeść te zdrowe i pyszne daktyle.

Alergia na daktyle

Nie wszyscy mogą cieszyć się smakiem i cennymi właściwościami zdrowotnymi tych egzotycznych bakalii. alergia na daktyle nie pojawia się zbyt często, ale może wystąpić, szczególnie u osoby, ze skłonnościami do alergii. W Polsce najczęściej uczulają jabłka, ale reakcje alergiczne, równie dobrze mogą pojawić się po spożyciu owoców, z innych rodzin. Należą do nich daktyle. Pochodzą z rodziny arekowatych, ale mogą dać nam takie same objawy alergii, jak jabłka, które umieszczamy w rodzinie różowatych. Daktyle reagują także popularnym alergenem, którym jest lateks. Dolegliwości określamy mianem zespołu lateksowo-owocowego. Powodem jego wystąpienia jest budowa alergenów. Odczyny krzyżowe mogą pojawić się zarówno po reakcji na lateks, jak i spożyciu daktyli. Mimo podobnych alergenów, objawy mogą być zróżnicowane. Do najbardziej charakterystycznych zaliczamy świąd, kaszel, duszności, spadek ciśnienia krwi, ból kręgosłupa, nudności czy wymioty. Groźnym objawem, który może wystąpić w wyniku zespołu lateksowo-owocowego, bywa wstrząs anafilaktyczny. Jest zespół ogólnoustrojowych objawów, które grożą śmiercią pacjenta. W wyniku takiej alergii, konieczna może okazać się szybka pomoc medyczna.

Osoby uczulone na daktyle nie powinny ich spożywać, by uniknąć niepożądanych rekreacji alergicznych. Warto uważać na wszelkiego rodzaju desery, ciasta oraz batoniki, czekolady oraz mieszanki Muesli, do których produkcji często wykorzystuje się słodkie daktyle. Alternatywą dla tych bakalii, będą inne owoce, bardziej bezpieczne dla alergików.

Katarzyna Antos