syrop

Syrop klonowy to pyszny przysmak pochodzący z Kanady. Jest znany i lubiany na całym świecie. Czy ten produkt może być spożywany przez alergików?

Syrop klonowy – co to takiego?

Słodki sos powstaje z klonu cukrowego, klonu czarnego i czerwonego. Gatunki tych drzew są najsłodsze, dlatego właśnie z ich wyciągu przygotowuje się syrop. Produkt był znany już rdzennym Indianom, którzy zbierali sok z drzew. Ich wiek także ma znaczenie. Dopiero z 30-40-letniego drzewa można pozyskać odpowiedni sok. Słodki syrop pozyskuje się wywiercając w drzewa wczesną wiosną, to właśnie w tym okresie uzyskuje się największą słodycz. Po poddaniu filtracji i krystalizacji uzyskujemy naturalny syrop, który nie zawiera sztucznych dodatków i wzmacniaczy smaku. Na 1 litr syropu klonowego potrzebnych jest ok. 25 l soku z klonu. Tradycyjny syrop produkuje się w Kanadzie oraz niektórych regionach Stanów Zjednoczonych.

Zalety i wady

Syrop klonowy ma wiele zalet, ale nie jest wolny od wad. Zacznijmy jednak z tych pozytywnych stron. Na korzyść tej substancji słodzącej działają przeciwutleniacze. Duża ilość polifenoli działa nie tylko antyoksydacyjne, ale przeciwnowotworowo i przeciwzapalnie. Zwykły biały cukier ich nie zawiera. Obecny w syropie kwas absycynowy działa pozytywnie na trzustkę i proces wytwarzania insuliny. Magnez oraz wapń to tylko niektóre ze składników mineralnych, znajdujących się w słodkim sosie. Jego niezwykły smak wzbogaca naleśniki, wypieki i inne desery czy dania. Jako naturalny produkt, jest wolny od chemii, czym zyskuje jeszcze bardziej. Niestety musimy wspomnieć także o wadach syropu klonowego. Zawiera on duża ilość sacharozy, co nie jest wskazane dla zdrowia. Dlatego zaleca się spożywanie syropu tylko okazjonalnie. Osoby chorujące na cukrzycę czy kandydozę raczej powinni zrezygnować z takiego dodatku.

Syrop dobry dla alergika?

syrop klonowy

Ryzyko związane z pojawienie się reakcji alergicznych po spożyciu syropu klonowego jest minimalne. To odpowiedni produkt dla osób uczulonych na miód. Alergicy nie powinni spożywać zbyt dużej ilości sacharozy, więc lekarze zalecają spożywanie ograniczonej ilości takich produktów. Sacharoza i cukry proste przyczyniają się do rozwoju grzybów Candida w jelitach. Mimo wad, produkt ma zdecydowanie więcej zdrowotnych właściwości. Może stać się alternatywą dla białego cukru czy innych substancji słodzących.

Katarzyna Antos