alergeny

Na świątecznym stole nie brakuje pyszności w postaci różnorodnych potraw i smakołyków. Wśród nich czyhają alergeny, które mogą zaszkodzić osobom uczulonym.

Świąteczne potrawy

Okres świąteczny jest związany z wieloma tradycjami, wśród których nie można pominąć tych kulinarnych. Na niektóre potrawy z utęsknieniem czekamy cały rok. To właśnie w Święta Bożego Narodzenia smakują one najlepiej. Pierogi, barszcz, kapusta z grzybami, uszka, kutia, kluski z makiem – to tylko niektóre smakołyki, które zapewne w tym roku zagoszczą na stołach wielu rodzin. Nie każdy może cieszyć się wspaniałym smakiem świątecznych potraw ze względu na alergeny pokarmowe.

Kutia

Kutia to słodka potrawa która jest częścią 12 dań wigilijnych, które przygotowuje się na tą szczególną kolację. W jej składzie nie może zabraknąć pszenicy, miodu i bakalii takich jak rodzynki, orzechy czy migdały. Do kutii niektórzy dodają także skórkę z pomarańczy lub mandarynki. Pierwszą przyczyna alergii pokarmowej jest pszenica, czyli źródło glutenu. Równie silnie alergizujące są migdały, orzechy czy inne bakalie. Cytrusy także uczulają, więc osoby uczulone na składniki kutii niestety muszą zrezygnować z tej potrawy.

Pierogi i uszka

Pierogi z kapustą i grzybami czy pyszne uszka to podstawa Świąt Bożego Narodzenia. Do ciasta używamy mąki, która może zawierać alergizujący gluten. Składnikiem farszu są zaś grzyby, które także znajdują się na liście alergenów pokarmowych. W przypadku uczulenia na grzyby możemy przygotować inny rodzaj farszu a do ciasta wykorzystać mąkę bezglutenową.

Ryby

ryby

Na świątecznym stole figurują ryby, szczególnie w Wigilię, gdy spożywa się postne potrawy. Karp w różnej postaci czy śledzie to tylko niektóre z propozycji. Niestety ryby to jedne z silniejszych alergenów. Ich zjedzenie może prowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego, dlatego jeśli jesteśmy uczuleni na ryby czy owoce morza, nie próbujmy tego typu dań.

Kompot z suszu

Tradycyjny kompot świąteczny przygotowuje się z suszonych owoców takich jak śliwki, figi, morele, jabłka i gruszki, doprawionych aromatycznymi przyprawami. Imbir, goździki, cynamon, miód czy pomarańcza to tylko opcjonalne składniki pysznego kompotu. Zarówno owoce jaki i przyprawy mogą uczulić, więc jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnych reakcji alergicznych, odpuśćmy sobie picie kompotu.

Katarzyna Antos