alergia na grzyby
Thanh Soledas z Unsplash

Alergia na grzyby jest rodzajem alergii wziewnej. Może występować ona zarówno sezonowo, jak i całorocznie. Najbardziej nasila się jednak w okresie letnim (zwłaszcza jeśli lato jest ciepłe i wilgotne) oraz jesiennym. Wtedy to stężenie zarodników grzybów w atmosferze znacznie wzrasta.

Współwystępowanie

Alergia na grzyby współwystępuje z nadwrażliwością na inne alergeny wziewne (jak pyłki roślin, roztocza kurzu domowego).
Grzyby rozwijają się, jeśli znajdą w podłożu odpowiednią ilość substancji odżywczych.
Wyróżniamy zarówno zarodniki grzybów zewnętrznych jak i wewnątrzdomowych. Objawy alergii są związane przede wszystkim z drogami oddechowymi. Należą do nich: zapalenie błony śluzowej nosa, wodnisty wyciek, napady kichania, oraz świąd nosa i dróg oddechowych. Uciążliwa dla alergików jest również niedrożność i problemy z oddychaniem, a często także przewlekły i męczący kaszel. Zdarzać może się również zapalenie spojówek, chociaż te przypadki nie należą do powszechnych.

Leczenie

Leczenie polega na stosowaniu leków antyhistaminowych (likwidujących zapalenie błony śluzowej nosa), przeciwzapalnych steroidowych leków wziewnych. Można również zdecydować się na odczulanie – w formie zastrzyków, tabletek lub szczepionek podjęzykowych. Inną odmianą alergii na grzyby jest uczulenie na grupy grzybów występujące w układzie pokarmowym. Należą do nich : pleśniaki, drożdżaki oraz grzyby obecne w kale. Ich występowanie może się wiązać z takimi dolegliwościami jak: świąd narządów płciowych, wzdęty brzuch, nadpobudliwość, gazy, biegunki, nerwowość, pokrzywka, zapalenie skóry – u dzieci i niemowląt. Z kolei u dorosłych – objawy są bardzo podobne, jednak można do nich dodać choroby oczu, układu pokarmowego, zapalenie pęcherzyka żółciowego, a także zapalenie prostaty (u mężczyzn) oraz bolesne miesiączki (u kobiet).