uczula

Szarlotka to pyszne ciasto, którego zapach, tuż po upieczeniu roznosi się po całym domu. Smakuje równie doskonale na ciepło, jak i na zimno. Składniki ciasta, mogą okazać się niebezpieczne dla alergika. Co może uczulać w szarlotce?

Szarlotka – ciasto z jabłkami

Kultowe ciasto z jabłkami wywodzi się z Francji, a nazwę zawdzięcza księżnej Charlotcie. Nie tylko Francuzi zachwycają się szarlotką. Kruche ciasto z jabłkami jest znane i lubiane także w Polsce. My dodajemy do jabłek cynamon i goździki, które podkreślają smak jesiennych owoców. Szarlotkę podajemy na ciepło, często z lodami i bitą śmietaną, lub na zimno, jak inne tradycyjne ciasta. Pyszna szarlotka zawiera alergeny. Co może w niej uczulać?

Gluten

Zaczynamy od podstawy, czyli kruchego ciasta. Jak wiemy, ciasto przygotowujemy z mąki, a ta z kolei zawiera gluten. To nic innego, jak białko zbóż, które znajdziemy m.in. w mące pszennej. Gluten jest jednym z popularnych sprawców alergii pokarmowych. Objawy uczulenia to zwykle dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunki, wzdęcia czy nudności. Ratunkiem dla uczulonych na gluten jest mąka bezglutenowa, z pomocą której bez problemu przygotujemy pyszne i zdrowe wypieki.

Jabłka

Nadzienie szarlotki stanowią jabłka. Można je uprażyć, można pokroić i rozłożyć na cieście – wersji kultowego ciasta jest wiele. Każdy ma swój sprawdzony sposób przygotowania szarlotki. Jabłka to jeden z alergenów pokarmowych, który często uczula. W Polsce jemy ich dużo, to nasze rodzime owoce. W niektórych przypadkach, alergia na jabłka wiąże się z uczuleniem na pyłki. Wtedy mowa o alergiach krzyżowych. Alergię mogą wykryć testy skórne. W przypadku tego typu uczulenia, nadzienie szarlotki możemy zastąpić innymi owocami, które są dla naszego organizmu bezpieczne. Gruszki czy morele będą równie smaczne, a w połączeniu z korzennymi przyprawami, wcale nie będą odbiegały smakiem od tradycyjnego ciasta.

Cynamon

Nie ma szarlotki bez cynamonu. Podkreśla smak ciasta i idealnie komponuje się z jabłkami. Cynamon to niestety jedna z najpopularniejszych przypraw, które uczulają. Jego korzenny aromat jest tak silny, że stosowany w dużej ilości, nawet u osób zdrowych może wywołać dolegliwości zdrowotne. Typowe objawy alergii na cynamon to opuchlizna i nadmierna potliwość. Wtedy lepiej zrezygnować z cynamonu podczas pieczenia szarlotki. Trzeba zaznaczyć, że cynamon jest źródłem salicylanów, które mogą wywołać ataki duszności.

ciasto z jabłkamiSamodzielnie piekąc szarlotkę, jesteśmy w stanie zastosować zamienniki alergenów lub całkowicie wykluczyć, np. uczulające przyprawy i dodatki. Zamawiając ciasto w cukierni, czy kupując je w sklepie, upewnijmy się, jakie składniki zawiera, czy przypadkiem nie ma wśród nich tych, które uczulają nas, czy naszych bliskich.

Katarzyna Antos