Małe różowe kulki, które przypominają skrzyżowanie orzecha ze śliwką to liczi. Egzotyczny owoc jest coraz bardziej popularny w Polsce. Co to za owoc? Skąd pochodzi i z czym można go jeść?
Liczi – śliwka chińska
Liczi należy do rodziny mydleńcowatych. Jest owocem egzotycznego, zimozielonego drzewa, które pochodzi z krajów azjatyckich, takich jak Kambodża czy Wietnam. Liczi jest uprawiane w ciepłym klimacie. Jest dostępne w sprzedaży w Polsce, coraz częściej w ogólnodostępnych dyskontach spożywczych. Przypomina nieco malinę czy truskawkę. Ma twardą skorupkę i różowy kolor, zaś miąższ owocu jest biały. Obecnie roślina jest uprawiana w Chinach a nawet w USA. Owoce liczi dojrzewają na drzewach, więc wymagają szybkiego transportu, ponieważ szybko się psują. Już po kilku dniach tracą swój urok, choć są i takie odmiany, które w warunkach chłodniczych wytrzymują nawet kilka czy kilkanaście tygodni.
Egzotyczny owoc
Bez wątpienia, liczi jest bardzo atrakcyjnym owocem. Jego egzotyczne pochodzenie tylko to podkreśla. Liczi ma bardzo słodki miąższ, który konsystencją i smakiem przypomina znane nam winogrona. Jest jednak o niebo lepszy, więc warto wykorzystać owoc w kuchni. Już w dawnych czasach wierzono, że owoc liczi dodaje witalności, dlatego drzewa często pojawiały się na chińskich dworach cesarskich. Pół szklanki tego owocu to dzienna dawka witaminy C, więc oprócz smaku, liczy dostarcza także witamin. W sezonie zimowym, kiedy częściej chorujemy, warto sięgnąć po nie na zdrowie. Różowe śliwki zapewniają także dużo energii i sprawdzają się jako składnik diety podczas odchudzania. Są tak pyszne, że ich jedzenie to czysta przyjemność. Tego po prostu trzeba spróbować.
Jak obrać liczi?
Liczi otoczone jest chropowatą, cienką skórką. Aby wydostać owoc z łupiny, trzeba się jej pozbyć. W tym celu nacinamy delikatnie skórkę. Przy dojrzałym owocu, ściągniemy ją bez problemu. Miąższ jest lekko przeźroczysty, ale to nie koniec jego obróbki. Zanim zaczniemy jeść, musimy oddzielić miąższ od pestki, która jest trująca. Nacinamy więc owoc tak, by nie uszkodzić pestki. Teraz śmiało możemy cieszyć się smakiem egzotyki i dużą dawką zdrowia.
Z czym jeść liczi?
Owoc liczi nadaje się do jedzenia na surowo. Smakuje wyśmienicie, ale można zrobić z niego sok, syrop, koktajl czy galaretkę. Bywa dodawany do drinków i innych napojów. Sprawdzą się w połączeniu z lodami czy różnymi deserami. Podkręci smak sałatki i dań rybnych, szczególnie krewetek. W polskich sklepach znajdziemy świeże owoce liczi, jak i te w syropie. Polecamy spróbować smaku egzotyki. Gwarantujemy, że po jednym kęsie, liczi zagości w kuchni na dłużej.
Katarzyna Antos