Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, ale równie istotne jest drugie śniadanie, które nasze maluchy zjadają zwykle w szkołach. Uczulenie może nieco utrudnić nam komponowanie zdrowego i bezpiecznego posiłku. Alergia u dzieci – co dać maluchowi na drugie śniadanie?
Alergia u dzieci
Alergie u dzieci to prawdziwy problem. Coraz więcej maluchów walczy z nieuczuleniami. Prym wiodą alergie pokarmowe. Niezliczona liczba alergenów oraz masa przetworzonego jedzenia tylko pogłębia niekorzystną sytuację alergików. Skazani na dietę eliminacyjną najmłodsi, muszą przyzwyczaić się do nowych nawyków żywieniowych. Ale nie oznacza to, że każdego ranka, mają sięgać po te same, nudne produkty. Dieta alergika także może być zróżnicowana i smaczna. Wystarczy dobór właściwych produktów pokarmowych, wolnych od alergenów.
Co dać maluchowi na drugie śniadanie?
Skoro coś uczula, trzeba z tego zrezygnować, zastępując niedobory odżywcze i witaminowe innymi, bezpiecznymi produktami. Drugie śniadanie powinno dostarczyć dziecku energii do nauki i zabawy. Każdego dnia powinno być zróżnicowane pod względem smakowym, by nasza pociech zjadała je ze smakiem i ochotą. Na drugie śniadanie, maluchowi alergikowi możemy przygotować bułeczki z jagodami. Pyszne jagodzianki są również zdrowe, ponieważ jagody to źródło witaminy C oraz antyoksydantów. Ale nasz maluch maluch może być uczulony na gluten. Wtedy przygotujmy bułeczki z mąki orkiszowej. Samodzielnie przygotowany wypiek będzie o wiele zdrowszy, niż ten ze sklepu. Ciasteczka owsiane także sprawdzą się jako pożywny i bezpieczny posiłek. Dla bezglutenowców obowiązkowy będzie chleb bezglutenowy, który albo upieczemy sami, albo kupimy w większości sklepów, nawet sieci znanych dyskontów. Na drugie śniadanie doskonale sprawdzi się owsianka, z dodatkiem ulubionych składników. Osoby, które mają więcej czasu, mogą ugotować domowy budyń, na bazie mleka roślinnego, który zapakowany w szczelny pojemnik, będzie pysznym uzupełnieniem śniadania małego alergika. Jeśli nasze dziecko może jeść owoce i warzywa, pokrójmy je na kawałki i zapakujmy do szkoły. Dostarczą witamin i będą kolorową, zachęcającą do zjedzenie formą posiłku. Najlepiej wybierać te z ekologicznych upraw czy własnej działki lub ogródka. Kotleciki z kaszy jaglanej to także propozycja dla malucha. Smakują różnie dobrze na zimno, więc śmiało taki posiłek możemy zabrać ze sobą do szkoły.
Dzieci z alergią uczęszczające do przedszkoli, powinny mieć ustalony indywidualny plan posiłków. Niektóre placówki oferują taką usługę, co jest niezwykłym ułatwieniem dla rodziców, którzy nie muszą się martwić, ze dziecko chodzi głodne. Rodzic jest zobowiązany poinformować opiekuna o alergii dziecka
Okazuje się, że drugie śniadanie malucha z alergią, wcale nie musi być nudne i trudne w przygotowaniu. Alergia na gluten czy mleko krowie nie jest przeszkodą w tym, by podać dziecku zdrowy i pożywny posiłek do szkoły.
Katarzyna Antos