Alergia pokarmowa przyczyny
Ali Jouyandeh z Unsplash

Alergia pokarmowa to silna i nieprawidłowa reakcja organizmu na określone składniki zawarte w pokarmach, które są tolerowane przez ludzi na tę przypadłość nie cierpiących (czyli większość populacji).
Na to, czy rozwinie się alergia wpływają m.in. czynniki:
– genetyczne – udowodniono, że prawdopodobieństwo nietolerancji na określone składniki pożywienia wzrasta, jeżeli u jednego, lub obojga rodziców występuje alergia (z 12 % u dzieci rodziców zdrowych do 60, a nawet 80 % – w wypadku matki i ojca alergików);
– cywilizacyjno – środowiskowe – związane z postępującym zanieczyszczeniem środowiska naturalnego (alergie są częstsze w krajach wysokorozwiniętych, silnie zurbanizowanych)
a także większym spożyciem produktów modyfikowanych, wysoko przetworzonych;
Oczywiście – rzadko zdarza się, by jeden z czynników wywoływać alergię. Zazwyczaj jest ona spowodowana współdziałaniem czynników genetycznych z cywilizacyjnymi. Ponad to istotne jest, jak długo (i z jakim nasileniem) będzie trwała ekspozycja na dany alergen.
Nie wolno lekceważyć też wpływu, jaki na zdrowie dziecka ma sposób odżywiania się matki w ciąży oraz karmiących piersią. Po okresie laktacyjnym powinny być kształtowane prawidłowe nawyki żywieniowe dziecka.
Należy pamiętać, iż istnieją tzw. produkty silnie alergizujące. Znajdują się wśród nich : mleko krowie i jego przetwory, mleko kozie i jego przetwory, jaja, mięso wołowe, ryby, zboża zawierające gluten (pszenica, żyto, jęczmień, owies), miód, owoce cytrusowe, owoce południowe, banany, truskawki, poziomki.
Słabe lub obojętne działanie alergizujące mają natomiast: drób (mięso kurczaka, indyka), mięso królika, jagnięcina, oraz owoce: brzoskwinie, morele, śliwki, wiśnie, jagody, porzeczki, żurawina, agrest, maliny i jabłka.