śniadanie wielkanocne

Już niedługo zasiądziemy do wielkanocnych stołów, na których nie zabraknie tradycyjnych potraw i wielu pyszności. Wśród nas z pewnością będą alergicy. Co wtedy podać na śniadanie wielkanocne?

Śniadanie wielkanocne

Tradycyjne śniadanie wielkanocne rozpoczyna się od dzielenia się święconką. Jajka, wędlina, kiełbasa, chleb, chrzan oraz świąteczna babka czy mazurek to podstawowe jej elementy. Na stole oczywiście królują jajka. Faszerowane, w sałatkach czy w formie past – w każdej postaci są równie smaczne. Oprócz tego, na wielkanocne śniadanie podajemy żurek lub barszcz biały z białą kiełbasą i jajkiem ugotowanym na twardo. Koniecznie na naturalnym zakwasie, który zrobiliśmy według tradycyjnej receptury. To wszystko brzmi pysznie, ale wśród tych wszystkich dań nie brakuje alergenów. Alergie pokarmowe to niestety coraz większy problem.  Na śniadanie wielkanocne dla alergika musimy podać takie dania czy produkty, które będą bezpieczne  ale równie smaczne.

Pieczywo i ciasta bez glutenu

Gluten to jeden z najbardziej znanych alergenów. Wielkanocna baba, babeczki czy pyszny chleb, z którym żurek smakuje wyśmienicie to produkty, które spokojnie może zjeść alergik, o ile są przygotowane na bazie mąki bezglutenowej. Bez problemu kupimy mąkę bezpieczną dla osób uczulonych na gluten. Wystarczy zastąpić nią mąkę pszenną, widniejącą w przepisie. Gwarantujemy, że nawet osobom tolerującym gluten zasmakują tak przygotowane wypieki.

Żurek dla alergika

Żurek czy barszcz biały musi pojawić się na wielkanocnym stole. Bez niego nie ma mowy o prawdziwie świątecznym śniadaniu. Wystarczy, że do jego przygotowania nie użyjemy śmietany ani mąki. Nie musimy również podawać żurku razem z jajkiem. Wystarczy pyszna biała kiełbaska pokrojona w plasterki. Taki żurek wcale nie ucierpi na smaku czy jakości. Ze smakiem zjedzą go wszyscy domownicy.

Sałatka jarzynowa z wegańskim majonezem

Majonez to obowiązkowy składnik sałatki jarzynowej. Ale ten tradycyjny zawiera jajka. Do przygotowania tradycyjnej sałatki warzywnej wystarczy użyć majonezu wegańskiego, który kupimy w sklepie ze zdrową żywnością. W przypadku uczulenia na któreś z warzyw dodawanych do sałatki, wystarczy z nich zrezygnować. Sałatka bez marchewki czy selera będzie równie pyszna, a także bezpieczna dla alergika.

Pascha

baba wielkanocna

Tradycyjna pascha jest robiona z mleka, śmietany i białego sera. Wszystkie produkty mogą uczulać, dlatego możemy zamienić je na te bardziej bezpieczne. Paschę dla alergika przygotujemy z mleka roślinnego, kaszy manny i ulubionych owoców kandyzowanych. Będzie słodki elementem śniadania, któremu nie oprze się żaden łasuch.

Katarzyna Antos