fast food

Jedzenie typu fast food raczej nie kojarzy się ze zdrowym odżywianiem i dietą. Wręcz przeciwnie, przywołuje na myśl hektolitry tłuszczu i olbrzymie kalorie. A jednak niektóre z serwowanych przez bary szybkiej obsługi potrawy, nie są aż tak szkodliwe dla naszej figury. Czy istnieje coś takiego jak zdrowy fast food?

Fast food inny od wszystkich

Frytki, hamburgery i hot-dogi to tylko niektóre z propozycji popularnych barów szybkiej obsługi, do których często zaglądamy. Z braku czasu, pomysłu na obiad czy pod wpływem chwili. Trudno oprzeć się pokusie wstąpienia na ulubionego burgera, tym bardziej, że tak wspaniale smakuje. Smak to jedno, a kaloryczność drugie. Jednak nie każdy fast food jest tak niezdrowy. Istnieją lokale, które bazują na naturalnych produktach i warzywach sezonowych, co daje nam całkiem wartościowy i pożywny posiłek. W takim miejscu bez wyrzutów sumienia możemy sięgnąć po zapiekankę czy burgera. Oczywiście nie codziennie, ale od czasu do czasu nikomu to nie zaszkodzi.

Kanapki z fast fooda

Ociekający tłuszczem kotlet, a właściwie produkt, który ma go przypominać nie jest zbyt zdrową perspektywą posiłku. Ale nawet w znanych sieciówkach znajdziemy kanapki, które mają w sobie mięso z kurczaka oraz świeże warzywa. Taki wybór będzie zdecydowanie lepszy. Jeśli mamy ochotę na burgera, wybierzmy się do burgerowni z prawdziwego zdarzenia, gdzie mięso jest przygotowywane na naszych oczach, a bułki specjalnie wypiekane w lokalnej piekarni. Zjemy smacznie i zdrowiej niżbyśmy się tego spodziewali. Unikajmy połączeń typu hamburger i frytki, gdyż taki duet to bomba kaloryczna.

Pizza na cienkim cieście

Pizza to ulubione jedzenie ludzi na całym świecie. Nic dziwnego, pyszne ciasto, składniki i ser tworzą połączenie idealne. Pyszne, ale dość kaloryczne. Chyba, że zamówimy pizzę na cienkim cieście, bez dodatkowego sera i tłustych sosów na bazie majonezu. Jeszcze lepszą opcją będzie samodzielne przygotowanie pizzy z dużą ilością warzyw. A sos z jogurtu naturalnego i czosnku nie będzie odbiegał smakiem od sklepowej wersji. Można więc zjeść zdrową pizzę.

Kebab tylko z kurczaka

Miłośnicy kebabu nie muszą rezygnować z tego popularnego dania. Zamiast tradycyjnej wersji polecamy mięso z kurczaka, które jest chudsze i zdrowsze. Dobrym dodatkiem będzie duża ilość surówek, oczywiście bez frytek. Zapomnijmy o chlebku pita i dużej ilości sosu, a nasz organizm z pewnością to doceni. Taka wersja kebabu będzie smaczna i wartościowa pod względem odżywczym.

Zapiekanki

pizza na cienkim cieścieZapiekanka to typowy polski fast food. Zwykłe zapiekanki odgrzewane w mikrofali nie mają nic wspólnego z tymi, które są przygotowywane na bazie świeżych składników, warzyw i ziołowych sosów. Powstaje coraz więcej miejsc, które serwują zapiekanki na pełnoziarnistym pieczywie, z oryginalnymi połączeniami smakowymi, kiełkami czy sałatą. Takie lokale ze spokojem możemy czasem odwiedzić.

Katarzyna Antos