wstrzas-anafilaktyczny

Niektóre objawy alergii są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia a nawet życia. Groźną reakcją jest wstrząs anafilaktyczny – jak go uniknąć?

Wstrząs anafilaktyczny – poważny wróg

Wstrząs anafilaktyczny to wróg alergików i nie tylko.To najgroźniejsza forma reakcji alergicznych, do których dochodzi po kontakcie ze szkodliwym alergenem. Czynników uczulających jest mnóstwo i nigdy nie wiadomo od jak silnej reakcji dojdzie po kontakcie z nimi. Często występuje u młodych osób i dzieci, ale dorosłe osoby także dotyka. Jest nagłą reakcją organizmu, odpowiedzią naszego układu immunologicznego. Objawy wstrząsu postępują bardzo szybko, więc liczy się reakcja i pomoc osobie uczulonej. Podczas wstrząsu, może dojść do ogólnoustrojowych zaburzeń takich jak duszności, gorączka czy omdlenia. Gwałtownie spada także ciśnienie krwi. Jeśli pomoc nie zostanie udzielona na czas, może dojść do śmierci. Wstrząs anafilaktyczny najczęściej powoduje jad owadów.

Wstrząs anafilaktyczny – jak go uniknąć?

Aby uniknąć niebezpiecznego dla życia wstrząsu anafilaktycznego, należy unikać szkodliwych alergenów. Osoby, które są alergikami zwykle wiedzą, jakie produkty czy substancje wywołują u nich niepokojące objawy. Niestety świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą wstrząs anafilaktyczny jest dość niska, nawet u uczulonych. Wśród czynników wywołujących wstrząs wyróżnia się jad owadów, leki, alergeny pokarmowe oraz lateks. Jeśli jesteśmy uczuleni na dany pokarm, sprawdzajmy dokładnie skład dań, szczególnie w restauracjach. Alergicy powinni także nosić przy sobie adrenalinę, która podaje się w sytuacji zagrożenia życia. W zapobieganiu ważna jest także profilaktyka.  Informacje na temat objawów i pomocy, są dla wielu osób zupełnie  obce. Wstrząs anafilaktyczny jest reakcją nieprzewidywalna. Nie możemy więc zastosować żadnych środków, które pozwolą go całkowicie uniknąć. Oczywiście alergicy powinni przyjmować stale leki, które pozwalają zniwelować objawy alergii. Można także spróbować odczulania, nie gwarantuje ono jednak całkowitej pewności, że objawy uczulenia nigdy nie powrócą.wstrzas

Wstrząs anafilaktyczny może skończyć się tragicznie. Unikanie alergenów jest najlepszym sposobem na zapobieganie wstrząsu. Każdy, nawet najmniejszy kontakt z alergenami, podnosi ryzyko niebezpiecznych reakcji alergicznych. Pamiętajmy więc o bezpieczeństwo naszego zdrowia i osób w naszym otoczeniu.