szparagi zielone

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się sezon na szparagi, który nie trwa zbyt długo. Dlaczego warto wprowadzić je do diety, także dziecka? Czy szparagi uczulają?

Szparagi – jadalne byliny

Szparagi rosną w ziemi, o czym być może nie wszyscy wiedzą. Warzywo jest znane i lubiane na całym świecie. Najwięcej gatunków szparagów pochodzi z Afryki. W Polsce, szparagi jadalne pojawiają się głównie sezonowo, w okresie wiosennym. Nie należą może do najtańszych roślin, jednak są bardzo smaczne i wartościowe pod względem substancji odżywczych. Pozwalają na przygotowanie aromatycznych dań, szczególnie z dodatkiem kremowych sosów i jajek. Co jeszcze warto wiedzieć o szparagach?

Zielone czy białe?

Najpopularniejsze odmiany szparagów, które znajdziemy w polskich sklepach to te zielone i białe. Zielone szparagi są proste w obróbce termicznej,ponieważ nie musimy ich obierać, co mam miejsce w przypadku tych białych. Ich smak jest delikatniejszy, przez co najadają się dla maluchów. Dzieciom, które ukończyły 8.miesiąc życia możemy ze spokojem podać pyszne szparagi. Warzywo jest dobrym źródłem witamin i soli mineralnych. Dostarczy organizmowi witaminę A, C, K i witaminy z grupy B. Oprócz tego fosfor, potas czy magnez, niezbędny do rozwoju układu nerwowego. Szparagi to również porcja błonnika dla pracy układu pokarmowego i probiotyków dla wsparcia odporności. Roślina jest lekkostrawna, więc tym bardziej nadaje się do spożycia przez dzieci. Dodatkowo zapewnia uczucie sytości, więc nie ma mowy o burczeniu w brzuchu między posiłkami z dodatkiem szparagów.

Nie tylko dzieci korzystają z dobra w postaci szparagów. Kobiety spodziewające się dziecka powinny wprowadzić je do menu, ze względu na kwas foliowy, niezbędny do rozwoju płodu. Kwas ten pozwoli także uzupełnić niedobory u dziecka i zapobiegnie tym samym rozwojowi anemii. Jedzenie tych warzyw zabezpiecza również przed infekcjami dróg moczowych, a wszystko przez asparaginę. Jak się okazuje, szparagi zawierają antyoksydanty, które chronią organizm przed rakiem. Zdecydowanie warto je jeść, nie tylko wiosną.

Szparagi a alergia

szparagi zieloneSzparagi, mimo wielu wartości zdrowotnych, zaliczane są do alergenów pokarmowych. Alergia na szparagi występuje rzadko, najczęściej u dzieci. Wówczas nawet niewielka ilość rośliny może wywołać objawy uczulenia, szczególnie ze strony układu pokarmowego. Wprowadzając szparagi do diety dziecka należy obserwować reakcje jego organizmu. W przypadku pojawienia się niepojących oznak należy wykluczyć szparagi z menu i skonsultować się z alergologiem. W sytuacji, kiedy nie ma obaw do niepokoju, warto częściej niż tylko w sezonie wiosennym podawać dziecko szparagi, zwłaszcza zielone.

Katarzyna Antos