Wiemy czym jest salmonella, ale pojęcie salmonellozy niekoniecznie może być wszystkim znane. Zatrucia pokarmowe często występują w sezonie letnim, kiedy stołujemy się w różnych lokalach, niekoniecznie stosujących się do zasad bezpieczeństwa i higieny. Jak przebiegają salmonellozy i jak dochodzi do zatrucia?
Niebezpieczne jedzenie
Lato jeszcze nie dobiegło końca. Przed nami zapowiadane gorące dni i ostatnie chwile beztroskich wakacji. Nieprawidłowo przechowywane jedzenie stanowi zagrożenie dla układu pokarmowego człowieka. Do niebezpiecznego jedzenia zaliczamy lody i wszelkie inne desery. Słodkie, pyszne, więc chętnie po nie sięgamy, zwłaszcza latem. Jednak to w nich rozwijać się może salmonella. To właśnie bakteria salmonelli wywołuje zatrucia pokarmowe. Pałeczki salmonelli mogą wywołać także dur brzuszny. Nosicielami pałeczek są zwierzęta, dlatego to produkty odzwierzęce są zagrożeniem dla ludzi. Stąd lody, które zawierają mleko czy ciasta, gdzie obecne są jajka. Latem, szczególnie w okresie wakacyjnym, często sięgamy po takie przysmaki, które mogą być źle przechowywane. A wtedy o zatrucie nietrudno.
Salmonellozy – jak przebiegają?
Brak podstawowych zasad higieny czy zarażone produkty mogą doprowadzić do zatrucia pokarmowego. Pierwsze objawy zatrucia można zaobserwować w przeciągu 24-48 godzin od spożycia danego produktu. Typowe oznaki salmonellozy to biegunki, wymioty, bóle brzucha oraz wysoka temperatura ciała. W diagnostyce zakażenia salmonellą pomaga badanie kału, na obecność tych bakterii. W leczeniu salmonellozy nie ma wielkiego pola manewru. Zazwyczaj podaje się antybiotyki i leki przeciwbiegunkowe. Należy pamiętać, by odpowiednio nawadniać organizm, ponieważ zatrucie może doprowadzić do odwodnienia.
Czy salmonellozie można zapobiec?
Oczywiście zatruciu pokarmowemu można zapobiec. Pamiętając o kilku zasadach prawidłowej higieny, możemy uniknąć zatruciu salmonellą. Przede wszystkim należy myć ręce, tym bardziej przed spożyciem posiłków czy po kontakcie ze zwierzętami. W czasie największych upałów powinniśmy unikać jedzenia lodów, ciast z kremem czy potraw z majonezem, szczególnie w miejscach, które nie wzbudzają naszego zaufania, jak przydrożnych budkach. Lepiej unikać także jedzenia surowych jajek oraz przechowywać żywność w lodówce. Na koniec musimy pamiętać o myciu warzyw i owoców. Salmonelloza może okazać się niebezpieczna, zwłaszcza w przypadku dzieci, dlatego bądźmy ostrożni, nie tylko pod koniec wakacji, ale przez cały rok.
Katarzyna Antos