Nieprawidłowe reakcje organizmu po spożyciu określonego pożywienia, mogą mieć postać:
– nietolerancji pokarmowej – najczęściej oznaczającej niezdolność do trawienia glutenu, skrobi, laktozy – i wymagającej wyeliminowania z jadłospisu pewnych produktów;
– alergii pokarmowej – powodującej objawy kliniczne i mającej przyczyny zarówno cywilizacyjno – środowiskowe jak i genetyczne;
Co istotne – te dwie formy reakcji mogą dawać podobne objawy – od biegunki, po problemy skórne – jednak ich sposób leczenia znacząco się różni.
Alergia może być wywołana niemal przez każdy produkt spożywczy, najczęściej jednak uczulają: orzeszki ziemne, ryby, mleko, gluten, białko jaja, skorupiaki, a także warzywa jak soja, groszek, soczewica, marchew, pomidory, oraz owoce jak truskawki, poziomki, cytrusy.
U dzieci częściej pojawia się alergia na produkty pochodzenia zwierzęcego (jak mleko, przetworzone mięso, białka jaj), natomiast u dorosłych – pochodzenia roślinnego.
Alergia pokarmowa może przybrać postać:
– wywołaną przez alergeny naturalne (białka roślinne, zwierzęce, produkty zawierające histaminę, produkty mające w składzie kwas salicylowy);
– wywołaną przez dodatki do żywności (jak konserwanty, przeciwutleniacze, zagęszczacze, barwniki, emulgatory);
Aby móc normalnie funkcjonować konieczne jest wykrycie czynnika alergizującego oraz jego wyeliminowanie z diety. Objawy uczulenia są zazwyczaj zróżnicowane, i zależne nie tylko od jego rodzaju, ale i wieku pacjenta.
Do najczęściej występują alergie:
– na nabiał (produkty mleczne, przetwory, jaja – zwłaszcza białko);
– na orzechy (arachidowe, laskowe);
– na owoce (truskawki, cytrusy, banany…);
– warzywa (pomidory, marchew, seler);
– ryby (zarówno określone gatunki – tuńczyk, dorsz, węgorz, jak i wszystkie);
Możemy również wyróżnić zespół alergii jamy ustnej ( pojawiający się przy jednoczesnej alergii krzyżowej na alergeny pokarmowe i wziewne – najczęściej występuje alergia na pyłek brzozy, pyłki traw, czy lateks w połączeniu z określonymi warzywami lub owocami);
Objawy alergii mogą być jednak wywołane przez mikroorganizmy czy toksyny zawarte w żywności – wtedy mamy do czynienia z pseudoalergią pokarmową. Przyczyniają się do niej głównie konserwanty, barwniki, ale również naturalne składniki jak histamina, aminy czy tyramina (szkodzi zwłaszcza nadmierne spożycie serów, ryb, czerwonego mięsa czy…czekolady).
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.