emolienty Latopic

Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na substancje (alergeny) normalnie występujące w środowisku. Układ immunologiczny zdrowej osoby toleruje alergeny, natomiast  u osoby chorej dochodzi do pobudzenia reakcji przeciw alergenom, co objawia się różnymi postaciami alergii. Alergia pokarmowa, która może pojawić się już w pierwszym roku życia często pozostaje nierozpoznana i nieleczona. Nieleczona w późniejszym wieku może przekształcić się w astmę oskrzelową lub w alergiczny nieżyt nosa. Taki proces nazywamy maratonem alergicznym.

 

Jak najwcześniejsze rozpoznanie alergii oraz odpowiednie leczenie pozwala przerwać maraton alergiczny, dlatego tak ważna jest znajomość jej pierwszych objawów !

 

Objawy alergii są zróżnicowane i dotyczą wielu narządów. Objawy ze strony skóry charakteryzują się suchością, świądem i skłonnością do zakażeń; objawy ze strony układu pokarmowego to zmiany konsystencji stolca, częste biegunki i wymioty, a ze strony  układu oddechowego, częste spastyczne zapalanie oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, czy nieżyt nosa.

emolienty Latopic

Dlaczego coraz częściej chorujemy na alergię ?

 

Coraz większe znaczenie przypisuje się zmianom mikroflory zasiedlającej przewód pokarmowy.

Nadmierna sterylizacja życia codziennego, czyli zwiększony reżim higieniczny, poród drogą cięcia cesarskiego,  częste przyjmowanie antybiotyków, czy nieliczne rodziny ograniczają kontakt z bakteriami, koniecznymi  do prawidłowego rozwoju i dojrzewania układu  immunologicznego.

Bakterie kwasu mlekowego zastosowane w przebiegu alergii  wpływają na zahamowanie odpowiedzi alergicznej i łagodzenie objawów alergii oraz na „uszczelnienie” ściany jelita, która u alergików jest rozluźniona i sprzyja przenikaniu alergenów i bakterii chorobotwórczych. Badania naukowe potwierdzają, że modyfikacja składu mikroflory jelitowej może być uznawana za kluczowy element leczenia alergii.

Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie bakterie kwasu mlekowego działają tak samo i tylko nieliczne aktywują układ immunologiczny w kierunku anty-alergicznym oraz uszczelniają barierę jelitową. Największą skuteczność w walce z alergią wykazują bakterie  pochodzące z obszaru geograficznego, w którym są stosowane. Dlatego wybierając  probiotyk należy zwrócić uwagę, aby zawierał polskie szczepy bakterii kwasu mlekowego i miał badania kliniczne na polskich dzieciach w alergii pokarmowej (np. Latopic®).

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przejdź na następną stronę.