Alergia pokarmowa – jak sobie z nią poradzić ?

Alergia pokarmowa – jak sobie z nią poradzić ?

Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na substancje (alergeny) normalnie występujące w środowisku. Układ immunologiczny zdrowej osoby toleruje alergeny, natomiast  u osoby chorej dochodzi do pobudzenia reakcji przeciw alergenom, co objawia się różnymi postaciami alergii. Alergia pokarmowa, która może pojawić się już w pierwszym roku życia często pozostaje nierozpoznana i nieleczona. Nieleczona w późniejszym wieku może przekształcić się w astmę oskrzelową lub w alergiczny nieżyt nosa. Taki proces nazywamy maratonem alergicznym.

 

Jak najwcześniejsze rozpoznanie alergii oraz odpowiednie leczenie pozwala przerwać maraton alergiczny, dlatego tak ważna jest znajomość jej pierwszych objawów !

 

Objawy alergii są zróżnicowane i dotyczą wielu narządów. Objawy ze strony skóry charakteryzują się suchością, świądem i skłonnością do zakażeń; objawy ze strony układu pokarmowego to zmiany konsystencji stolca, częste biegunki i wymioty, a ze strony  układu oddechowego, częste spastyczne zapalanie oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, czy nieżyt nosa.

emolienty Latopic

Dlaczego coraz częściej chorujemy na alergię ?

 

Coraz większe znaczenie przypisuje się zmianom mikroflory zasiedlającej przewód pokarmowy.

Nadmierna sterylizacja życia codziennego, czyli zwiększony reżim higieniczny, poród drogą cięcia cesarskiego,  częste przyjmowanie antybiotyków, czy nieliczne rodziny ograniczają kontakt z bakteriami, koniecznymi  do prawidłowego rozwoju i dojrzewania układu  immunologicznego.

Bakterie kwasu mlekowego zastosowane w przebiegu alergii  wpływają na zahamowanie odpowiedzi alergicznej i łagodzenie objawów alergii oraz na „uszczelnienie” ściany jelita, która u alergików jest rozluźniona i sprzyja przenikaniu alergenów i bakterii chorobotwórczych. Badania naukowe potwierdzają, że modyfikacja składu mikroflory jelitowej może być uznawana za kluczowy element leczenia alergii.

Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie bakterie kwasu mlekowego działają tak samo i tylko nieliczne aktywują układ immunologiczny w kierunku anty-alergicznym oraz uszczelniają barierę jelitową. Największą skuteczność w walce z alergią wykazują bakterie  pochodzące z obszaru geograficznego, w którym są stosowane. Dlatego wybierając  probiotyk należy zwrócić uwagę, aby zawierał polskie szczepy bakterii kwasu mlekowego i miał badania kliniczne na polskich dzieciach w alergii pokarmowej (np. Latopic®).

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przejdź na następną stronę.

Latopic® Pierwszy krok w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry

W przebiegu alergii pokarmowej i AZS należy działać kompleksowo. Stosując  Latopic® doustny, który działa od wewnątrz na przyczyny alergii, zmniejszamy  rozległość i nasilenie zmian skórnych oraz wpływamy na rozwój tolerancji na białka mleka krowiego. Latopic® to jedyny na rynku polskim preparat zawierający polskie szczepy bakterii kwasu mlekowego (Lactobacillus paracasei ŁOCK 0919, Lactobacillus casei ŁOCK 0908 oraz Lactobacillus casei ŁOCK 0900), których skuteczność w alergii pokarmowej i AZS została potwierdzona badaniami klinicznymi z udziałem polskich dzieci.

Nowa, specjalistyczna linia emolientów  Latopic® działa od zewnątrz na objawy AZS.  Została stworzona z myślą o atopowej, suchej i skłonnej do podrażnień skóry, można ją stosować już od pierwszych dni życia.  Emolienty Latopic® jako jedyne zawierają metabolity Lactobacillus sp., które ograniczają rozwój gronkowca złocistego, który zaostrza stany zapalny u osób z AZS. Dwa składniki przeciwświądowe szybko łagodzą świąd, a bogata kompozycja składników aktywnych skutecznie działa na 7 różnych płaszczyznach, między innymi długotrwale nawilża, natłuszcza, zabezpiecza przed nadmierną utratą wody,  uzupełnia lipidy międzykomórkowe  i odżywia.

emolienty Latopic

Emolienty Latopic® nie zawierają substancji zapachowych, sztucznych barwników i konserwantów.

W skład linii emolientów Latopic® wchodzą:

Krem do twarzy i ciała (75 ml), który pielęgnuje twarz oraz miejsca szczególnie suche i podrażnione.

Emulsja do ciała (200 ml), która kompleksowo pielęgnuje całe ciało.

Emulsja do kąpieli (200 ml), która oczyszcza i kompleksowo pielęgnuje skórę w trakcie i po kąpieli.

Więcej informacji na temat preparatów Latopic®, o sposobie dawkowania oraz efektach stosowania znajdziesz na stronie www.latopic.pl

emolienty Latopic

*Treści zawarte na serwisie Alergie-pokarmowe.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-pokarmowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: