otyłość u dzieci

Dane na temat otyłych dzieci na całym świecie są przerażające. Maluchy mają coraz większy problem z wagą. Nic dziwnego, że temat otyłości jest coraz częściej poruszany, także przez Światową Organizację Zdrowia.

Rosnący problem

Ponad 41 milionów dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na otyłość– to dane z ostatniego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Problem jest bardzo poważny. W ciągu ćwierćwiecza wzrósł aż o 10%. Przy tak dużej skali to alarmujące liczby. Organizacja Zdrowia zaznacza, że należy szybko działać, ponieważ problem wciąż rośnie. Otyłość jest obecnie jedną z chorób cywilizacyjnych. Dotyka nie tylko Amerykę, która przoduje w statystykach, ale także Europę czy Azję. Nawet na afrykańskim kontynencie możemy zaobserwować problem z otyłością najmłodszych. Sytuacja jest wręcz dramatyczna. W naszym państwie też nie klaruje się zbyt optymistycznie. Wśród polskich dzieci, z otyłością walczą zwykle te w granicach 11-12 lat, czyli uczniowie gimnazjum. Niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej doprowadziły do obecnego stanu rzeczy. Badania wykazały, że to właśnie polskie dzieci tyją najszybciej w całej Europie. Nadwaga oraz otyłość prowadzą do poważnych chorób takich jak miażdżyca, cukrzyca czy próchnica. Tylko dzięki skutecznej walce możemy zatrzymać falę tego problemu.

Walka z otyłością

Do walki z otyłością stanęło nie tylko Ministerstwo Zdrowia, ale także Edukacji Narodowej czy Sportu. Zmiana diety musi iść bowiem w połączeniu z aktywnością fizyczną. Ruch to podstawa w zachowaniu zdrowia oraz prawidłowej masy ciała. Dużą winę za problem otyłości ponoszą także rodzice. Pozwalając na jedzenie śmieciowych produktów przykładają rękę do rozwoju choroby. Dzieci zbyt wiele czasu spędzają przed komputerem czy telewizorem, co także ma swoje konsekwencje. Rząd wprowadził w zeszłym roku zmiany w żywieniu dzieci w szkołach. Powstały także kampanie społeczne oraz programy, zachęcające dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu. otyłośćPostanowiono także zawalczyć z plagą zwolnień z zajęć wychowania fizycznego. Nawet popularni trenerzy czy sportowcy wzięli udział w akcji, pokazując uczniom, że sport może dać nam wiele radości oraz zdrowia. Rodzice także powinni zwrócić uwagę na to, co jedzą ich dzieci i czy uprawiają sport. To właśnie oni są pierwszymi osobami, które mogą wpłynąć na zmianę nawyków dzieci. Pokazując jak pozytywnie wpływa na na zdrowa diet oraz sport, dajemy dobry przykład młodym pokoleniom, walcząc jednocześnie z wieloma dolegliwościami. Światowa Organizacja Zdrowia apelowała do państw, o zwrócenie uwagi na problem otyłości i nadwagi u dzieci. Zajęcie się nim powinno być jednym z priorytetów.

Miejmy nadzieję, że będziemy przykładać coraz większą uwagę do zdrowego tryby życia, nie dopuszczając do tego, by nasze dzieci cierpiały na otyłość i nadwagę. Tylko wspólnymi siłami jesteśmy w stanie pokonać problem. Zmieniajmy więc nawyki i uczmy nasze pociechy tego, co jest zdrowe i niezbędna dla prawidłowego rozwoju.