żywienie

Pewnie wiele z was pamięta piramidę żywienia ze stronić szkolnych podręczników. Dziś możemy wymazać z pamięci tamten obraz. Jego miejsce zastąpi nowa piramida zdrowego żywienia, której wygląd uległ zmianie.

Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej

Instytut Żywności i Żywienia opublikował nową piramidę, która wskazuje co powinno znaleźć się w zdrowej diecie każdego człowieka. Wprowadzone zmiany są całkowicie zgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Polski Instytut zdecydował się na rozwój piramidy, na co miały wpływ badania i zmiany, które zaszły w naszym odżywianiu, na przestrzeni lat. Prognozy są bardzo optymistyczne, ponieważ odżywiamy się coraz lepiej i zdrowiej. Zmiany były niezbędne, ponieważ mamy coraz większą świadomość naszej diety. Dodatkowym argumentem jest też fakt, że przyzwyczailiśmy się do tego typu schematów, które są odpowiednią forma przekazu zaleceń dotyczących zdrowia. Nowa piramida to obraz tego, jaka powinna być zdrowa dieta. To także wskazówka dla wszystkich, którzy mają wątpliwości dotyczącego tego w jakich proporcjach spożywać określone produkty i czego unikać. Edukacja żywieniowa jest potrzebna także przez wzgląd na choroby takie jak otyłość, cukrzyca czy inne schorzenia przewlekłe. Im większa wiedza, tym wzrastają szansę na trwałe zmiany w naszym myśleniu i zachowaniu.

Korzystne zmiany dla zdrowia

 

Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej

źródło: Instytut Żywności i Żywienia

Największą zmianą jest przeniesienie owoców i warzyw przed produkty zbożowe. To one mają stanowić podstawę codziennej diety. Kolejną rewolucją jest umieszczenie na podstawie aktywności fizycznej. Eksperci podkreślają jej ogromną rolę w pracy naszego organizmu. Tylko dzięki połączeniu diety bogatej w odpowiednie produkty oraz ruchu możemy mówić o pełnym zdrowiu. Dzienna dawka aktywności w postaci spaceru, jazdy na rowerze czy pływaniu korzystnie wpływa na pracę wszystkich układów, także na nasze samopoczucie. Dlatego zaleca się wchodzenie po schodach zamiast korzystania z windy czy jazdę rowerem do miejsca pracy. Tuż po warzywach i owocach zostały umieszczone produkty zbożowe i nabiał. To także ważne elementy diety. Najlepiej, aby były jak najmniej przetworzone. Dostarczą nam wtedy najwięcej błonnika i niezbędnej energii. Mleko, jaja oraz inne produkty mleczne są równie ważne dla prawidłowego rozwoju, więc stanowią stały element diety. Mięso, ryby, sól oraz cukier to produkty, które umieszczone zostały na samym szczycie piramidy żywienia. Oznacza to, że powinniśmy ograniczyć ich spożycie. Doskonale wiemy, że słodzone napoje czy słone potrawy nie są zdrowe, więc warto wziąć sobie do serca zalecenia ekspertów od żywienia. Zdrowa dieta przyczynia się do wydłużenia długości lat naszego życia oraz zmniejszonego rozwoju różnego rodzaju chorób. Ograniczenie nałogów oraz spożywania niezdrowych produktów to klucz do sukcesu jakim jest zdrowie i energia.

Nowa Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej to niezbędnik każdego z nas. Zdrowe odżywianie, połączone z odpowiednią dawką codziennego ruchu umożliwi nam życie pełne sił, energii i optymizmu. Zmieniając nawyki żywieniowe dbamy o swój organizm i swoja przyszłość.

Katarzyna Antos