opóźniona alergia

Uczulenie na pokarmy może mieć różną postać, niekiedy nieoczywistą, co utrudnia jego rozpoznanie. Opóźniona alergia pokarmowa to trudny przeciwnik – jak sobie z nim poradzić?

Opóźniona alergia pokarmowa

Organizm może zareagować na przyjmowane pokarmy w sposób niepożądany. Reakcje na pokarmy są określane jako IgE niezależne lub toksyczne. Opóźniona alergia pokarmowa, jak sama nazwa wskazuje ma charakter opóźniony. W praktyce oznacza to, że objawy uczulenia mogą pojawić się dużo później po spożyciu pokarmu, zwykle od 6 do 10 godzin od spożycia. Alergia tego typu jest określana także jako pseudoalergia.

Późna reakcja

U nawet połowy alergików obserwuje się późne reakcje na pokarmy. Jej objawy są bardzo podobne do reakcji natychmiastowej. Typowe objawy dla opóźnionej alergii pokarmowej dotyczą błon śluzowych nosa, dróg oddechowych oraz skóry. U podstaw reakcji alergicznej leżą specjalne związki, aktywujące mechanizm alergii. Tego typu uczulenie,ze względu na swoją specyfikę, bywa nierozpoznane nawet przez całe życie. Dlatego ważna jest wnikliwa obserwacja objawów i zachodzących reakcji organizmu.

Objawy alergii

Opóźniona reakcja alergiczna jest nieprawidłowym efektem działania układu immunologicznego. Objawy alergii to zwykle przewlekłe problemy ze strony układu żołądkowo-jelitowego, do których zaliczamy wzdęcia, biegunki, zaparcia, mdłości, zespół jelita drażliwego czy uczucie pełności. Oprócz objawów typowo pokarmowych, także takie oznaki jak zespół chronicznego zmęczenia, bóle kości, zmiany skórne czy migreny, mogą świadczyć o uczuleniu. Opóźnione reakcje utrudniają prawidłową diagnostykę, ponieważ często są utożsamiane z zupełnie innymi schorzeniami, niekoniecznie z alergią.

alergia pokarmowaNietypowy mechanizm alergii opóźnionej wymusza zastosowanie specjalistycznego leczenia. Zwykłe leki przeciwhistaminowe nie są skuteczne, ze względu na charakter reakcji alergicznych. Dlatego w leczeniu stosuje się glikokortykosteroidy, czyli leki steroidowe, które zlecić może alergolog. Nie należy bagatelizować pojawiających się objawów alergii, ponieważ nieleczone oznaki mogą prowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem. Odpowiednio dobrane leczenie złagodzi skutki alergii i poprawi komfort codziennego życia. Opóźniona alergia pokarmowa może i jest trudnym przeciwnikiem, ale na pewno nie takim, którego nie da się pokonać.

Katarzyna Antos