Alergia pokarmowa może ujawnić się w różnym wieku. Jej oznaki nie zawsze od razu przywołują na myśl uczulenie, dlatego już dziś sprawdź objawy i wprowadź dietę eliminacyjną!

Alergia pokarmowa

Uczulenie na pokarmy jest bardzo często diagnozowane. Wokół nas mnóstwo przetworzonych czy zanieczyszczonych produktów. Wszelkie dodatki do żywności i konserwanty przyczyniają się do rozwoju alergii pokarmowej. Układ immunologiczny może reagować nieprawidłowo na przyjmowane substancje pokarmowe. Efektem takiego działania są reakcje alergiczne i obawy alergii, które bywają uciążliwe. Ich rozpoznanie pomaga w leczeniu uczulenia i jest podstawą do rozpoczęcia diety eliminacyjnej.

Sprawdź objawy alergii pokarmowej

Objawy alergii mogą pojawić się natychmiast po spożyciu uczulającego produktu, kilka godzin lub kilka dni po jego zjedzeniu. Organizm różnie reaguje, więc dolegliwości mogą być bardzo zróżnicowane. Najbardziej charakterystyczne są te, które dotyczą układu pokarmowego. Na alergię mogą wskazywać bóle brzucha, wymioty, biegunki, nudności czy alergiczne zapalenie jamy ustnej. Ale równie dobrze możemy pomylić je z zatruciem pokarmowym czy innym schorzeniem tego typu. Pokarmowe objawy najczęściej obserwuje się u osób dorosłych.

Inne dolegliwości, wskazujące na alergię pokarmową, pojawiają się na skórze. Zmiany rumieniowe, wysypka, bąble pokrzywkowe czy nawet atopowe zapalenie skóry to także możliwe oznaki uczulenia na pokarmy. Tego typu problemy skórne często występują u dzieci.

Do zmian alergicznych zaliczamy także mniej oczywiste objawy, takie jak zaczerwienienie i łzawienie oczu czy problemy z układem oddechowym. Po spożyciu pokarmu może wystąpić katar, kichanie czy duszności lub napady astmy. Migreny czy przewlekłe uczucie zmęczenia również może powiedzieć nam o alergii tego typu. Dlatego pod uwagę należy wziąć wszelkie niepokojące sygnały, które zaobserwujemy.

Najbardziej groźną reakcją organizmu jest wstrząs anafilaktyczny, na który składają się różne objawy, obejmujące cały organizm. Anafilaksja może zakończyć się zgonem pacjenta, dlatego wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Wprowadź dietę eliminacyjną

alergia pokarmowaPo rozpoznaniu objawów i potwierdzenia alergii przez lekarza, zwykle zaleca się dietę eliminacyjną. To dieta wykluczająca z menu alergizujące produkty, zarówno w formie naturalnej jak i przetworzonej. U dzieci, alergia pokarmowa może ustąpić. Jednak u osób starszych, często dieta eliminacyjna jest stosowana przez całe życie. Odżywianie tego typu może wydać się dość rygorystyczne. Wymaga od alergika dużej uwagi i ciągłego sprawdzania produktów, ale jest możliwe, także dzięki dużej ilości produktów, dedykowanych osobom na takiej diecie. Stosowanie takiej diety jest skutecznym sposobem na bezpieczne odżywianie i życie bez objawów alergii pokarmowej.

Katarzyna Antos