pantoprazol
Laurynas Mereckas z Unsplash

Pantoprazolum, zwany inaczej pantoprazolem, należy do grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP) – oznacza to, że wspomniany związek może być stosowany w przypadku schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego. W jakich sytuacjach należy go stosować i skąd możemy mieć pewność, że okaże się skuteczny?

Najpopularniejsze wskazania

Podawanie pantoprazolu w postaci leku zalecane jest osobom dorosłym i dzieciom powyżej 12. roku życia w przypadku wystąpienia określonych chorób układu pokarmowego. Należą do nich przede wszystkim choroba refluksowa (zgaga, kwaśne odbijanie) i zapalenie przełyku oraz owrzodzenie żołądka i dwunastnicy. Preparat występuje zwykle w postaci tabletek dojelitowych przeznaczonych do podawania doustnego, a jego dawkowanie zależne jest od postaci choroby i w każdym przypadku powinno zostać skonsultowane z lekarzem.

Działanie pantoprazolu

Związek, będący pochodną benzimidazolu, ma za zadanie przede wszystkim zablokować pompę protonową, czyli ATP-azę K+/H+. Co oznacza to w praktyce? Pantoprazol zmniejsza kwasowość żołądka poprzez hamowanie wydzielania kwasu solnego, a tym samym zapobiega objawom związanym z refluksem – w ten sposób szybko pomaga poradzić sobie z całym szeregiem uporczywych dolegliwości (następuje to zwykle po 2 tygodniach stosowania). Proces rozkładu leku następuje w wątrobie. Działanie leku nie jest zależne od zawartości spożywanego posiłku, szybko się wchłania i wykazuje wysoką skuteczność, w wielu przypadkach wystarczy jedna tabletka na dobę, jednak zależy to od składu konkretnego preparatu. Nigdy nie należy ryzykować, przekraczając dzienną zalecaną dawkę spożycia – nawet gdy działanie leku wydaje nam się przez pewien czas niezadowalające. Na efekty warto poczekać.

Preparaty dostępne w aptekach

W praktyce pantoprazol znajdziemy w aptekach pod postacią wielu popularnych leków, takich jak Controloc Control, Pantoprazol Teva czy Anesteloc Max, wśród których stanowi główną substancję czynną, gwarantującą ich wysoką skuteczność. Zanim jednak zdecydujemy się na ich przyjmowanie, powinniśmy upewnić się, że nie znaleźliśmy się w grupie osób uczulonych na ich składniki. Wśród pozostałych przeciwwskazań wymienia się nowotworowe podłoże choroby lub przyjmowanie innych leków. Dodatkowo należy upewnić się, że lek nie jest stosowany długotrwale – może wówczas zaszkodzić naszemu zdrowiu. Odrębne zasady stosowania dotyczą oczywiście kobiet w ciąży, które zawsze powinny skonsultować decyzję o przyjmowaniu preparatu ze swoim lekarzem.