testy pokarmowe
Brooke Lark z Unsplash

Nietolerancja pokarmowa to dziś całkiem powszechny problem. Na szczęście dla wielu grup pożywienia istnieją ciekawe alternatywy, a cały sekret zbilansowanej diety polega na pełnej świadomości swoich potrzeb i prawidłowym dobieraniu produktów spożywczych. Jak uniknąć tych, które nam szkodzą?

Na czym polegają testy pokarmowe

Wielu dorosłych ludzi nieświadomie szkodzi swojemu zdrowiu od lat, nie zdając sobie sprawy z realnego źródła codziennych problemów z układem pokarmowym. Przyczyną takiego stanu rzeczy wcale nie musi być alergia, a nadwrażliwość na niektóre ze składników. Chcąc zidentyfikować te kluczowe dla stanu naszego zdrowia, powinniśmy sięgnąć po testy pokarmowe. Ich działanie opiera się o działanie przeciwciał klasy IgG, które bezpośrednio wpływają na niepożądane reakcje organizmu. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, które składniki spożywcze tak naprawdę odpowiadają za występowanie uciążliwych objawów, jakimi są najczęściej ostre bóle brzucha, wzdęcia i biegunki. Niekiedy towarzyszą im dodatkowo problemy dermatologiczne, migrena i chroniczne zmęczenie. Dobra wiadomość jest taka, że te objawy nie muszą stale nas dotyczyć, a testy pokarmowe szybko pomogą wykluczyć z diety szkodliwe składniki.

Przebieg testu

Jego wykonanie jest w rzeczywistości bardzo proste i każdy z nas może przeprowadzić test we własnym domu – wystarczy zaopatrzyć się w podręczny zestaw, dostępny w każdej dobrze wyposażonej aptece. Najpopularniejsze są badania w kierunku celiakii, jednak z pewnością znajdziemy także ogólniejsze testy pokarmowe, umożliwiające wykrycie innych źródeł problemów z nietolerancją składników spożywczych. Badanie opiera się zawsze o pobranie z palca kropli krwi. Proste testy umożliwiają nam samodzielne odczytanie wyniku, nawet po 5 minutach od pobrania – zestawom zawsze towarzyszy ulotka z przejrzystą instrukcją, dzięki której interpretacja nie powinna stanowić żadnego problemu. W przypadku bardziej złożonych, ogólnych testów pokarmowych, pobraną krew odsyłamy do laboratorium, w którym zostanie ona dokładnie przebadana pod kątem wielu potencjalnych źródeł problemu. Na wynik nie trzeba czekać długo – zwykle jest przesyłany elektronicznie w formie szczegółowego, a zarazem przygotowanego w przystępny sposób raportu, który odpowie na wszystkie pytania związane z problemem nietolerancji pokarmowych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie dalszego postępowania wynik należy skonsultować z lekarzem lub zasięgnąć porady u dietetyka.