Tyle mówi się o oleju kokosowym, który szybko stał się hitowym produktem, określanym wręcz jako superfood. Ostatnie badania weryfikują wiedzę, z którą do tej pory funkcjonowaliśmy. Czy olej kokosowy rzeczywiście jest taki zdrowy?
Olej kokosowy – multi produkt
Olej kokosowy wydaje się idealnym produktem. Nie dość, że jest naturalny i ma roślinne pochodzenie, ponieważ wytwarzany jest z kokosa, to w dodatku multifunkcyjny produkt. Nie tylko sprawdza się w kuchni, jako składnik wielu potraw, ale równie przydatny bywa w pielęgnacji skóry. Olej kokosowy może zostać wykorzystany do pieczenia, smażenia czy smarowania pieczywa. Nie jełczeje i nie wymaga trzymania w lodówce. Przy wzroście temperatury zmienia swoją konsystencję na płynną. W stanie stałym przypomina doskonale znany nam smalec, ponieważ ma biały kolor. Olej polecany jest nie tylko do gotowania, ale pielęgnacji ciała oraz włosów. Nawilża skórę, wygładza ją, więc pomaga w walce z cellulitem czy trądzikiem. Wśród pozytywów oleju z kokosa wspominano także o jego pozytywnym działaniu na piękną i szczupłą sylwetkę. Olej miał być bowiem idealnym zamiennikiem innych tłuszczy, stanowiąc wartościowy produkt zdrowej diety.
Olej kokosowy pod lupą
Ostatnie badania pokazują, jaki rzeczywiście jest olej kokosowy. Okazuje się, że daleko mu do zdrowego produktu z grupy tłuszcz, co jeszcze do niedawna było popularyzowane, szczególnie przez eko przedsiębiorców. Olej jest produktem roślinnym, więc powinien być zdrowszy od tłuszczów zwierzęcych. Naukowcy przeprowadzili kilka prób, których wyniki nie są optymistyczne. W wyniku badan dowiedziono, że olej kokosowy wcale nie jest zdrowszy od znanych nam tłuszczów zwierzęcych. Podobnie jak one, może zwiększać poziom złego cholesterolu we krwi. Co ciekawe masło, które jest produktem zwierzęcym, zawiera tylko 63% tłuszczów nasyconych, zaś wspomniany olej aż ponad 80%. Nawet tradycyjny smalec wypadł w testach lepiej niż olej kokosowy. Zaznaczmy, że cholesterol, który odkłada się w ścianach naczyń krwionośnych, może prowadzić do rozwoju miażdżycy i poważnych chorób serca. W przypadku zdrowej diety, raczej warto skupić się na ograniczeniu tłuszczy, które w nadmiarze szkodzą, bez względu na swoje pochodzenie. Olej kokosowy może zastąpić nam masło czy margarynę, ale z pewnością nie wpłynie na spadek wagi czy profilaktykę otyłości.
Olej dobroczynny dla ciała
Olej kokosowy może zająć ważne miejsce w naszej łazience. Tam sprawdzi się idealnie jako masło do ciała, dobrze nawilżające i chroniące skórę. Także maskę do suchych włosów czy bazę naturalnego, domowego peelingu. Jest tłustym produktem, więc dobrze poradzi sobie z resztkami kosmetyków podczas codziennego demakijażu, dodatkowo pielęgnując naszą cerę. Jako wydajny i multifunkcyjny produkt nie zostanie zmarnowany, tylko odpowiednio wykorzystany.
Katarzyna Antos