W Polsce modna stała się dieta pudełkowa. Lansują ją znane trenerki fitness, sportowcy czy gwiazdy. W pudełkach ukryte są posiłki, tak zbilansowane, by spełnić oczekiwania klientów. Firmy cateringowe wyrastają jak grzyby po deszczu. Ostatnie kontrole sanepidu wiele mówią o modnych pudełkach.
Modna dieta pudełkowa
Dieta pudełkowa jest dla każdego. Chęć zrzucenia zbędnych kilogramów, utrzymania wagi czy zwyczajny brak czasu – wystarczy zamówić catering i gotowe. Codziennie pod same drzwi otrzymujemy zestaw posiłków na cały dzień. Dieta powinna być ułożona przez dietetyka, który uwzględni nasze zapotrzebowanie na kalorie i witaminy. Alergie pokarmowe czy inne choroby także powinny być wskaźnikiem do idealnego dopasowania danego żywienia. Coraz więcej firm cateringowych oferuje tego typu dietę. Nawet na próbę można zmówić pudełka, by przekonać się, czy dieta nam odpowiada. Najwięcej firm zlokalizowanych jest w okolicy dużych ośrodków miejskich, których mieszkańcy niekoniecznie dla zdrowia, ale mody i braku czasu na gotowanie, chętnie korzystają z takowych usług. Ale czy to do końca dobre rozwiązanie? Wszystko zależy od tego, na jaką firmę trafimy i czy podpasuje nam ich wizja diety. A jeśli chodzi o jedzenie, klienci potrafią być wymagający, podobnie jak sanepid, którego normy muszą spełnić tego typu przedsiębiorstwa.
Jakość pozostawiająca wiele do życzenia
Prześwietlone w toku kontroli firmy cateringowe nie są idealne. Nie wszystkie spełniają normy, a ich produkty pozostawiają wiele do życzenia. Nieświeże produkty spożywcze, brak bieżącej wody czy brudne sprzęty kuchenne, to tylko niektóre z zarzutów. Do tego dodajmy niezabezpieczone miejsca do przygotowywania i przechowywania posiłków, brak odpowiednich oznaczeń oraz informacji o alergenach, co jest wymagane. Nie tylko samo jedzenie, które niekiedy określane jako niesmaczne czy zepsute, ale także same opakowania. Dieta pudełkowa, która ma wyróżniać się jakością, bezpieczeństwem i higieną, powinna dostarczać do klienta jedzenie w opakowaniach szczelnie zamkniętych, zwykle zgrzewanych. Gdy jest inaczej, warto zastanowić się nad zmianą firmy. Sama zawartość posiłków powinna być opisana, byśmy wiedzieli, z jakich składników przygotowano dany posiłek oraz jakie alergeny mogą się w nim kryć. Osoby z alergią czy nietolerancją pokarmową mogą zamówić takie posiłki, które będą zgodne z koniecznością unikania pewnych produktów pokarmowych. Wówczas można uniknąć objawów alergii, o co także chodzi w tego typu diecie. Firmy oferują promocje, rabaty lub próbny catering, co ma zachęcić klienta. Niestety często jakość nie idzie w parze z atrakcyjną ceną. Najlepiej wcześniej sprawdzić firmę, poczytać opinie na forach internetowych czy skontaktować się z powiatowym inspektoratem sanitarnym, by udzielił nam informacji na temat stanu lokalu i jego norm. Wtedy zyskamy pełny obraz i będziemy ewentualnie zdecydować się na dietę w pudełkach.
Moda czy zdrowa dieta?
Wśród osób decydujących się na dietę pudełkową nie brakuje tych, którzy dla czystej mody wykupują usługę indywidualnego cateringu. Kolejne pudełka są tylko zdjęciami, które szybko muszą pojawić się w mediach społecznościowych. A trzeba zaznaczyć, że tego typu żywienie nie należy do najtańszych. W zależności od firmy, średni koszt dziennej diety pudełkowej zaczyna się od 50 złotych. Miesięcznie, taka dieta może wynieść nas ok. 1200-1500 złotych. Fakt, nie gotujemy, nie robimy wielkich zakupów i nie zużywamy mediów, ale koszta i tak są znaczące. Ceny nie przeszkadzają coraz to nowym miłośnikom diet. Ich fankami są przede wszystkim trenerki fitness, które prezentują kolejne pudełka z żywnością w sieci. Dieta pudełkowa może być smaczna i zdrowa, jeśli rzeczywiście jest przygotowywana pod potrzeby danego organizmu, ze składników, które są wartościowe. W innym wypadku mogą to być pieniądze wsadzone głęboko w plastikowe pudełko.
Katarzyna Antos